Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Huzursuzluk Kitap Açıklaması

 

Huzursuzluk, çarpıcı hikâyesiyle okurlarda farklı duygular ve akıllarda soru işaretleri uyandırıyor. Yazar Zülfü Livaneli; Mardinli Müslüman Hüseyin ile Ezîdî Meleknaz'ın aşkının merkezinde Orta Doğu’nun savaşlar, terör, açlık gibi kötülüklerle yoğrulan karanlık yüzünü ve Batı’nın ikiyüzlü, ırkçı tavrını gözler önüne seriyor. Roman, kısa olmakla birlikte oldukça dolu ve etkileyici bir içerik sunuyor. Dikkat çekici olay örgüsü ve eşsiz ritmiyle roman, sürükleyici bir tonda ilerliyor. Romanda son derece duru ve kolaylıkla anlaşılabilecek bir dil kullanılıyor. Adına uygun bir şekilde okurda huzursuzluk hissi uyandıran eser; ele aldığı konular ve çarpıcı hikâyesiyle yetişkin okurlara hitap ediyor.

 

“Huzursuzluk” adlı kitabı neden okumalısınız?

Huzursuzluk, destansı bir aşk hikâyesinden doğarak okurları gerçekleri sorgulamaya iten bir roman olma özelliği gösteriyor. Birbirine âşık iki genç Meleknaz ve Hüseyin’in ayrı ayrı savruluşunu can alıcı bir biçimde okurlara aktaran roman, İstanbul’un telaşı içinde kendi hâlinde yaşayan İbrahim’in arkadaşının ölümünü araştırmaya koyulmasıyla başlıyor. İbrahim adlı karakterin anlatımıyla aktarılan eser; Batı’daki ırkçılığın boyutunu, Orta Doğu’nun kana bulanan yönünü ve IŞİD zulmünün geldiği noktayı dile getiriyor. Yaşanan vahşet, tecavüz, cinayet ve kötülüğün farklı türleri ve çarpık durumları tüm çıplaklığıyla okurlara iletiliyor. Kitapta Orta Doğu’nun gerçeği; harese kavramıyla, diğer bir ifadeyle kendi kanından zevk alma ve bunun ihtirasına kapılma şeklinde açıklanıyor. Can yakıcı ve göz ardı edilen gerçekler bir tarafa atılırken merhametin insanı huzursuz eden dokunuşunu hissettiriyor. Eser, bahsi geçen coğrafyaları gerçeklikleriyle yansıtmayı başarıyor. Hikâyenin önemli bir tarafı olan Ezîdî kültürü, okurlara detaylı bir şekilde anlatılıyor. Kitapta Hüseyin’in Meleknaz’a yazdığı Arapça aşk şiirleri de yer alıyor. Roman, olayların işleniş şekli ve anlatımındaki netlikle okuruna akıcı bir okuma fırsatı tanıyor. Aynı zamanda olay kurgusu ve anlatım üslubuyla gerçekçi bir tarza sahip olduğunu ortaya çıkarıyor.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Zülfü Livaneli'nin roman türünde kaleme aldığı Huzursuzluk adlı eserin 160 sayfası bulunur. İlk baskısı 2017 yılında yapılan Huzursuzluk, Doğan Kitap tarafından çıkarılır. Ayrıca roman, 2021 yılında İnkılap Kitabevi tarafından da yayınlanır. Romanın önemli karakterlerinden Meleknaz’ın yaşadıklarının Nobel Barış ödüllü Ezîdî Kürdü Nadia Murad’ın yaşadıklarıyla benzer olduğu bilinir. Öte yandan romanda Angelina Jolie ve Brad Pitt ile ilgili bazı ayrıntılar konu edilir.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Huzursuzluk adlı romanı beğendiyseniz ve Zülfü Livaneli’nin diğer kitaplarını merak ediyorsanız Kaplanın Sırtında-İstibdat ve Hürriyet, Kostantiniyye Oteli, Kardeşimin Hikâyesi, Balıkçı ve Oğlu adlı eserleri okuyabilirsiniz. Dilerseniz Zülfü Livaneli’nin müzik alanında yaptığı eserlerinden olan Merhaba, Güneş Topla Benim İçin, Ada adlı plak çalışmalarına göz atabilirsiniz.

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

11.03.2022

Ahhh

Biraz daha uzun olsa bu hikayeye yüregim dayanır mıydı bilemedim...

09.05.2021

Mükemmel

Mardin’den Amerika’ya...Doğu’nun acı gerçekleri,Mardin’in mistik havasının yansımaları.Çok özel bir kitap!

01.04.2021

Etkileyici

Ana karakterle yeteri kadar bağ kuramasamda kitabın içinde geçen yaşanmış hikayeler beni derinden etkiledi ve sürekli araştırmaya sevketti. Merak uyandıran bir kitap.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.