Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması


Masum olmayan bir dünyada yaşıyoruz. İnsanların yüzlerinin unutulduğu, kendi yüzümüzü unuttuğumuz ve değerlerin çok kolayca harcanabildiği bir dünyada...

Böyle bir dünyada insanın yüzünü görmek nasıl mümkündür? Gönül gözüyle görmek ne demektir? Hukuk, insanları görünmez kılmaktadır. Kişileri/yüzleri görünmez kılarak kendisi adaletsizliğe yol açan bir kurumun, adaletsizlikleri görmesi mümkün müdür? Mümkünse, hukukta adaletsizlik nasıl ortaya konur? Hâkimin, kendi yüzünü unutmadan, karşısındakilerin yüzünü görmesi nasıl mümkündür?

Bu kitapta Gülriz Uygur, bu ve benzeri soruları sormakta ve Küçük Prens, Asılacak Kadın ve Okuyucu gibi romanların eşliğinde, onları yanıtlamaya girişmektedir.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 224

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: Türkiye Felsefe Kurumu

 

Puanlamalar

%50
%50
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

04.04.2019

Etik sorun olarak görmek

Etik bir sorun olan görmek kavramından hareketle, hukukta bu kavramın nasıl var olabileceğinin saptamasını yapan kitabın giriş bölümünden itibaren dilinin olabildiğince yalın olması ve kavramların örneklerle birlikte açıklanması, konuyu bir bütün içinde kavrayabilmek açısından kolaylık sağlamaktadır. Kitap, hukuki düzenlemelerin yapısal adaletsizliğe yol açması ve toplumsal cinsiyet hiyerarşisini belirginleştirmeyi önlemek açısından değerlendirildiğinde, yol gösterici bir eser niteliği taşımaktadır.
Normatif bir yapıya tabi olan hukuk sistemlerinde, normları ortaya koyan etten, kemikten bireylerin unutularak, adalet tesis edilmeye çalışılması, kitabın değindiği konuların eleştirildiği yönleriyle birlikte incelenmesinin haklılığını ifade etmektedir. Etik açısından görmek kavramının insanın görülmesinde mümkün kılınabilmesi için örnekler üzerinden açıklamalar yapılması ve kült eserlere yer verilmesi de çalışmayı, yazarın görüşlerini temellendirmesi açısından, başarılı kılmaktadır. Örnekler konuyu anlayıp, anlatılmak istenileni kavrayabilmek için bir değerlendirmeye tabi tutulmuş ve bu değerlendirme, alanında başarılı olan kişilerin görüşleriyle temellendirilmiştir.
Alanındaki araştırmalarda kaynak olarak kullanılabilecek ve bu alana entelektüel ilgi duyan okurlarca edinilebilecek önemli ve öncü bir kaynak niteliği taşımaktadır.

04.02.2015

İlaç gibi geldi

Okurken kitap bitecek diye korktum

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.