Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması


Bir iş yapacağımız zaman, Kur'an böyle söylüyor, Hadis böyle söylüyor dersek, olur ki hatalı anlamış ve hatalı uygulamış olabiliriz; dolayısıyla insanlar Kur'an ve Sünnete yanlış bakabilirler. Bu nedenle şöyle söylenmesi tercih edildi: "Bu benim fıkhımdır/anlayışımdır/görüşümdür". Ben kendi fıkhıma göre hareket ediyorum. Benim fıkhım (anlayışım) hatalı da olabilir, doğru da olabilir. Zira her müslüman Kuran ve Sünnet'i okur. Ve okuduklarından bir şeyler anlar. Anladıkları ile hareket eder. Hatalı anlayışlar kişiye maledilir. Güzel, örnek anlayışlar ve hareketler kaynağını Kur'an ve Sünneften alıyor olarak, insanların gündeminde yerini alır.

usûl arapça bir kelimedir. Asi kelimesinin çoğuludur. Asıllar, esaslar, temel bilgiler, temel kurallar, kolaylaştırıcı kurallar manâsına gelir. Kişi temel bilgileri öncelikle öğrenirse, detay bilgileri kolayca elde eder. Metod/metot fransızca bir kelimedir. Metod: Belirli bir hedefe gitmek için yolculuğun başlangıç noktasından hedefine kadar gidilecek güzergâhı açık, net ve belirgin biçimde ortaya koyan yol haritası demektir. Yapılması çok zor olan işler, metod öğrenmekle kolayca yapılabilir hâle gelir.
Kuran bizleri "Evrensel (Yurt'ta Barış, Cihanda Barış doğrultusunda) Bir Medeniyet" kurmaya yönlendirmektedir. Evrensel bir medeniyetin nasıl kurulacağının metodunu Kur'an bizlere bildirmektedir.

İçtihat ise her aşamada vardır. İlk inen beş ayeti (Alak Sûresi'nin ilk beş ayetini) okuyunuz. Burada "OKU" teklifi yer alıyor. Bu oku teklifi ile ilk kastedilenin "indirilen ayeti oku" olduğu su götürmez bir gerçektir. Ancak siz "Oku" teklifini daha detaya indirecek olursanız, kâinatı oku, kâinatı anlatan bilim kitaplarını da oku olarak detay bir anlayış elde edebilirsiniz. İşte bu anlayışınız demek, içtihad yaptınız demektir. İçtihadınız doğru da olabilir, hatalı da olabilir. Sizi bağlar. Ancak herkes oku teklifi ile "ayetleri oku" teklifi yapıldığına inanmak durumundadır. "Ayetleri oku" teklifine inanmaz ise, inkâr etmiş olur, lâkin sizin içtihadınıza inanmaz ise kâfir sayılmaz. Ancak daha sonra gelecek ayetlerde, kâinatı araştırma, bilim oluşturma ile ilgili açık teklifler geliyor. Bu teklifleri inkâr eden kâfir olur.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 543

Baskı Yılı: 2012


Dili: Türkçe
Yayınevi: Turksad21 Yayıncılık

 

Puanlamalar

%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız