Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Homo Faber Kitap Açıklaması

 


İsviçreli yazar Max Frisch'in en ünlü yapıtlarından olan Homo Faber, romanın kahramanı Walter Faber'in kişiliğinde ayakları 'hep' yere basan, salt akla inanan, dünya görüşünü yalnızca teknolojinin ve matematiğin verileri üstüne kuran modern insan tipinin trajedisini sergiler. Tartıya ve ölçüye vurulabilenin dışında ne varsa yadsıyan Walter Faber'in trajik yanılgısı, yaşamın tüm önceden kestirilmesi olanaksız akışları ve kimi zaman insanoğlunun yazgısını belirleyen rastlantıları karşısındaki körlüğünden kaynaklanır. Yaşamın 'öte yanını' sürekli yadsımayı yaşam ilkesi olarak benimsenen Faber, sonunda bir dizi rastlantının kurbanı olur; bu rastlantılar, romanın doruk noktasında Walter Faber'i insanlığın yaradılışından bu yana günahların en korkuncu sayılmış bir günahın kucağına itecektir. Max Frisch'in gördüğü mimarlık öğrenimi, başka deyişle tekniğin ve matematiğin dünyasını tanıması, öte yandan da bir gazeteci olarak dünyayı dolaşmış, ayrıca İkinci Dünya Savaşı'nda insanların öncesiz ve sonrasız acılarıyla yoğrulmuş bir başka dünyayla yüz yüze gelmiş olması, "Homo Faber"in neredeyse belgesel bir 'insanlık durumu'na (conditio humana'ya) dönümşesinin başlıca nedenleridir. Sanatçı kişiliği Thornton Wilder ve Bertolt Brecht'in belirgin izlerini yansıtan Frisch'in bu kitabı, yüzyılımız roman yazınının başyapıtlarından biridir.Sayfa Sayısı: 220

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

Homo Faber çağdaş insanın yabancılaşmasına ve akılcılığın tehlikelerine dair trajikomik bir masal. Walter Faber, UNESCO’da mühendis olarak çalışan elli yaşında bir İsviçre göçmenidir. Alışkanlıklarına bağlı, pimpirikli bir kişidir ve bilimle mantığın her şeyi açıklayabileceğine yürekten inanır. Roman, Walter’ın Venezuella’ya gitmekte olan uçağının Meksika çölüne zorunlu iniş yapmasıyla başlar. Düzenli hayatını sekteye uğratan bu olay ve eski en yakın arkadaşının erkek kardeşiyle karşılaşması, Walter’i geçmişiyle yüzleşmek zorunda bırakacak bir dizi olayın başlangıcı olur. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

26.03.2010

Çarpık Sevda

Homo Faber'in ilk çevirisinin adı -Çarpık Sevda- kitabın sürprizini ele verdiğinden ve orjinal addaki 'teknik insan' ironisini yansıtmadığından yeni basımlarında kullanılmamamış. İyi de olmuş doğrusu.
Konusundan çok yazım tekniği ve çizdiği karakter dönüşümleriyle önem kazanan bir yapıt karşımızdaki. Stiller´i okumadığım için yazarın başyapıtı mı bilemeyeceğim ama her bakımdan harika bir roman. İçeriğine gelirsek: Kitabın kahramanı tamamıyla rasyonel bir bakış açısına sahip Walter Faber'dır. Her şey bir uçakta eski bir dostun kardeşiyle karşılaşmasıyla başlar. Faber'ın rasyonel zihnini altüst edecek Dickensvari rastlantılarla devam eder. Kitabın yazım tekniği de bir hayli ilginç: kahramanımızın kafasından geçen ve bu yönüyle bize kinik insanları anımsatan öfkeli düşünceleri paragraflarca sürerken, yaptığı eylemler -elma soymak, cola içmek- tek satırla geçiştirilir. Max Frish, düşüncelerin eylemlere nazaran hayatın çok daha büyük bir parçasını kapladığına inandırmak ister belli ki. Nabakov´un Ada ya da Arzu´sundaki gibi bir aile faciasına doğru sürüklemez. Aile´nin içinde facialar eksik olmaz ama. Frish hiç şüphesiz yirminci yüzyıl insanının yalnızlığını anlatan Bulantı, Satranç gibi başyapıtların yanında hak ettiği yerini alacaktır.  

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.