Ürün geçici olarak temin edilememektedir
;

Hobbit Kitap Açıklaması

 

Her şeyin başladığı yer olan Orta Dünya'da heyecan verici ve soluksuz bir maceraya ne dersiniz? İşte karşınızda dünya çapında büyük ses getiren, gelmiş geçmiş efsanevi hikayelerden biri olan Hobbit. İngiliz bir yazar, şair, filolog ve akademisyen olan John Ronald Reuel Tolkien'in âdeta bir külliyat oluşturduğu serinin önemli eserlerinden biri olan Hobbit; mitopya ve epik fantezi öğeleri içeren, her yaştan okuyucu büyüleyecek türde bir eser. İlk baskısından bugüne dek büyük bir okuyucu kitlesi kazanan, maceraperest kitapseverlerin vazgeçilmezi Hobbit'in bu denli popüler olmasını sağlayanın ne olduğuna birlikte bakalım.

 

"Hobbit" adlı eseri neden okumalısınız?

Orta Dünya evreninin büyüleyici ve maceralarla dolu olan öyküsünde tüm olayların başlangıcına doğru bir yolculuğa çıkacaksınız. J.R.R. Tolkien'in incelikli yaratıcı zekâsı ile kurgulanmış olan Hobbit, sizi bilinen insan türünün dışındaki varlıklarla tanıştırıyor. Cücelerin, Elflerin, Orkların, büyücülerin, ejderha ve Goblinlerin bulunduğu bu dünya; olağanüstü mücadeleleri muazzam bir kurgu ile işleyerek okuyucuyu nefes kesen bir serüvenin içine sürüklüyor. Romanın asıl kahramanı olan hobbit Bilbo Baggins'in yaşamakta olduğu mutlu, huzurlu ve oldukça sakin hayat; macera dolu bir yolculukla tamamen değişiyor. Tehlikelerle dolu bu yolculuğa çıkmayı hiç istemese de bir anda kendini maceranın ortasında bulan Baggins; dostluğun, mücadelenin ve savaşın içinde kendi ruhunu keşfediyor ve sahip olduğu gücün farkına varıyor. Bu fantastik kurgu, hem kahramanların incelikle işlenmiş karakterleri hem enfes betimleri ile kendinizi serüvenin tam ortasında hissetmenizi sağlıyor!

 

Bunları biliyor muydunuz?

İngiliz yazar J.R.R. Tolkien zekâsının enfes bir ürünü olan eserin aslında bir çocuk romanı olduğunu biliyor muydunuz? İlk baskısı 1937 yılında yapılan Hobbit, yazarın İngiltere'nin önemli edebiyat ödülü olan Carnegie Madalyası'na aday gösterilmesini sağlar. Tolkien, 1937 yılında yazdığı bu eser ile yalnızca çocuklardan değil yetişkinlerden de yoğun ilgi görür, ardından efsanevi Yüzüklerin Efendisi serisi ile devam ederek büyük bir popülerlik yakalar. New York Herald Tribune tarafından en iyi kurmaca çocuk eseri ödülünün sahibi olan ve günümüzde hala popülerliğini sürdüren eser, 2012 yılında "Hobbit: Beklenmedik Yolculuk" (IMDb: 7.8) ismiyle beyaz perdeye uyarlanarak seyirciden büyük bir beğeni kazanır. Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi serisi, hem beyaz perdenin hem edebiyatın kültleri arasında.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Tolkien'in bu enfes serüveninin diğer yapıtlarını hala okumadıysanız Yüzüklerin Efendisi I-Yüzük Kardeşliği, Yüzüklerin Efendisi II-İki Kule, Yüzüklerin Efendisi III-Kralın Dönüşü kitaplarına bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

Her ne kadar, Tolkien’in 10 yıldır hakkında yazdığı kurmaca dünyası Orta Dünya’yla ilgili öykülerden türemiş olsa da Hobbit, Tolkien’in basılmış ilk çalışmasıdır. Bunu, kitabın devamı niteliğinde olan ve Hobbit’ten yaklaşık on yıl sonra yayınlanan The Lord of the Rings (Yüzüklerin Efendisi) izler. Kitaptaki öykü ve karakterler, Tolkien’in Oxford’da üzerinde çalıştığı Anglosakson ve İskandinav destanlarıyla yine Tolkien’in içinde yaşadığı ve kendisini rahat hissettiği İngiliz orta sınıf kırsal yaşantısını bir araya getirir. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Sabit Fikir

Fantastik Edebiyat: Kara deliğin içinde; küçük, oyuncu ışık toplarının peşinde...
Oylum Yılmaz

Fantastik edebiyata duyduğu ilgiyle Tzvetan Todorov’un “Fantastik” kitabını eline alanlar, kısa süre içinde ciddi bir hayal kırıklığına uğrayacaklardır. Çünkü Todorov, yapısalcı bir yaklaşımla bu edebi türü incelerken, her şeyden öte onun alegorik ve şiirsel okumaya kapalı olduğunu belirler.  Ve türü ortaya koyan ilk eserleri ele alır: Maupassant’ın, Henry James’in, Hoffmann’ın öyküleri, Balzac, Nerval gibi yazarların bu türe giren romanlarıdır bunlar ve günümüzün fantastik anlatılarıyla hiç ilgileri yoktur.  Çalışmanın nihayetinde ise fantastik edebiyatın Kafka’yla birlikte bittiğini belirtir Todorov. Çünkü, fantastik anlatılar doğal bir olaydan yola çıkarak doğaüstüne varırken, Kafka (Dönüşüm’ü masaya yatırarak)doğaüstü bir olaydan yola çıkarak anlatı boyunca bu doğaüstü hali doğallaştırmışt.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

17.02.2021

Benzersiz bir eser...

Fantastik edebiyatı seviyorsanız ve henüz Tolkien kitaplarını okumadıysanız, çocuklarına masal amacıyla kaleme aldığı ve Orta Dünya Evrenine giriş niteliği taşıyan bu kitabı bir çırpıda ve keyifle okuyacaksınız.

11.02.2021

Hayalperest

Cok guzel kitap.okuya okuya bitmiyor.Film de cok iyi

23.01.2021

ufuk açan

kitabı okuyunça film insana eksik çekilmiş tadı veriyor  iyiki kitabı okumuşum

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.