Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması


Dünyadaki pek çok okuyucu için Hobbit; tüm zamanların en sevilen yazarlarından J.R.R. Tolkien'in zihninden yayılan hikâyeler aracılığıyla elflerin, büyücülerin, cücelerin, ejderhaların, orkların ve Yüzüklerin Efendisi'yle Silmarillion'da tasvir edilen birçok diğer yaratığın evi olan büyüleyici Orta-Dünya'nın kapısını açan unutulmaz bir eserdir. Douglas A. Anderson'un hazırladığı Açıklamalı Notlarıyla Hobbit, J.R.R. Tolkien'in bu önemli klasiğindeki karakterleri, kaynakları, mekânları, nesneleri ve yaratıkları derinlemesine inceleyip, perde arkasında kalanları açığa çıkarıyor. Orijinal hikâyenin düzeltilmiş ve tamamlanmış metninin yanına yerleştirilen, Hobbit'in tarihsel sürecini gösteren iki yüze yakın görsel, Orta-Dünya'yı tanıyıp sevenler için Anderson'ın notlarıyla hikâyenin gücünü bir kat daha artırıyor. Tolkien'in orijinal çizimlerinin, haritalarının ve renkli resimlerinin de dahil edilmesi bu baskıyı Hobbit'in var olan en detaylı baskısı yapıyor.
Açıklamalı Notlarıyla Hobbit, J.R.R. Tolkien'in bir yazar olarak nasıl çalıştığını, nelere ilgi duyup nelerden etkilendiğini ve bütün bunların Orta-Dünya'nın ayrıntılarına nasıl bağlandığını gösteriyor. Tolkien'in hayatına ve Hobbit'in yayınlanma geçmişine değerli bir bakış sunup, hikâyenin her bir detayının Tolkien'in yarattığı dünyanın diğer kısımlarıyla nasıl uyum içinde olduğunu gözler önüne seriyor. Burada, Gollum'un karakterinin Tek Yüzük'ün gerçek doğasını barındıracak şekilde nasıl değiştirildiğini öğrenebilir ve Erebor Seferi'nin tam metniyle Gandalf'ın Bilbo Baggins'i cücelerle bir yolculuğa nasıl göndermeye karar verdiğinin açıklamasını okuyabilirsiniz. Anderson ayrıca Beowulf'tan Alice'e; Grimm Kardeşler'den C.S. Lewis'e, bizim dünyamızdan ve edebiyat tarihimizden isimlerle de anlamlı ve şaşırtıcı bağlantılar kurup, Hobbit gibi bir efsaneyi hak ettiği yere ulaştırıyor.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 416

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: İthaki Yayınları

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Üniversitenin birinde, bir Tolkien yaşardı
Yankı Enki
"Topraktaki bir oyukta bir hobbit yaşardı." J.R.R. Tolkien’in bu cümleyi büyük ihtimalle 1928-1930 yılları arasında yazdığını bilsek de, bunun tam olarak hangi tarihe karşılık geldiğini tam olarak bilmiyoruz. Tıpkı Küçük Prens veya Alice Harikalar Diyarında gibi, artık popüler kültürümüzün bir parçası haline gelen ve aslında bir çocuk kitabı olan Hobbit, bu cümleyle başlıyordu. Tolkien’in Orta-Dünya külliyatını oluşturacak tüm eserlerinin tohumu da bu cümleyle atılmıştı.
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Sabit Fikir

Yankı Enki 24-02-2015
Üniversitenin birinde, bir Tolkien yaşardı


"Topraktaki bir oyukta bir hobbit yaşardı." J.R.R. Tolkien’in bu cümleyi büyük ihtimalle 1928-1930 yılları arasında yazdığını bilsek de, bunun tam olarak hangi tarihe karşılık geldiğini tam olarak bilmiyoruz. Tıpkı Küçük Prens veya Alice Harikalar Diyarında gibi, artık popüler kültürümüzün bir parçası haline gelen ve aslında bir çocuk kitabı olan Hobbit, bu cümleyle başlıyordu. Tolkien’in Orta-Dünya külliyatını oluşturacak tüm eserlerinin tohumu da bu cümleyle atılmıştı. O sıralarda otuzlu yaşlarının sonuna yaklaşan ve bir akademisyen olan Tolkien’in zihninde birden belirivermişti bu cümle.
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%61,9
%9,5
%14,3
%4,8
%9,5
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

06.12.2018

Kitap hakkında bir kaç söz...

Kitap gerçekten çok başarılı. sahip olduğu kapak Hobbit hikayesinin yayınlandığı ilk kapak tasarımıyla yayımlanmış. İlk defa okuyacaksanız açıklamalı hobbit değilde direk hobbit eseri almalısınız. Çünkü bu kitap artık hikayeyi hatmetmiş ayrıca detay öğrenmek isteyenler için yapılmış bir çalışma.

05.12.2015

Güzel

Kitabın boyutlari buyuk, neredeyse kitabin sekliÿ;kare. Ama gerek aciklamalar, gerek Tolkien´in kendi cizimleri, arada bazi sayfalarin kuşe kagit olmasi bir ansiklopedi havasi katmis kitaba..

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.