Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Herzog Kitap Açıklaması

 


20. yüzyılın birey üzerindeki yıkıcılığını ele alan Herzog, Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Saul Bellow'un başyapıtı olarak kabul ediliyor. Herzog, hayatı her anlamda altüst olmuş, "Aklımı kaçırdıysam bana göre hava hoş," diye düşünecek kadar kendinden vazgeçmiş bir adamın hikâyesini anlatır. Başarısız yazar, başarısız hoca, başarısız baba Moses Herzog, kendisini kişisel felaketlerinden ve modern zamanların yıkıcılığından sağ çıkabilmiş bir kazazede olarak görür. İçini dökmek ve sıkışmışlığından kurtulmak amacıyla tanıdığı tanımadığı, hayatta ya da ölü, önemli ya da önemsiz bir sürü insana, hiç göndermeyeceği mektuplar yazmaya başlar. Arkadaşlarına, düşmanlarına, meslektaşlarına ve ünlülere dünya görüşünü, çektiği acıları, içinden çıkamadığı sorunları, özlem ve hıncını anlatır, kalbini açar. Amerikan edebiyatının en önemli romancılarından olan Saul Bellow, Herzog'da adeta içinde yaşadığı çağın duygusal, düşünsel ve ahlâki röntgenini çeker. "Madam Bovary'yi Charles'ın ya da Anna Karenina'yı Karenin'in bakış açısından anlatma hevesine kapılan biri, Herzog'da bunun kusursuz bir şekilde gerçekleştirildiğini görecektir."
-Philip Roth-
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 482

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: İletişim Yayıncılık

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

Saul Bellow adını edebiyatın çok satanlarından biri haline getiren bu roman, davranış ve düşünceler, yitirmek ve kısmî kurtuluş üzerine bir komedi. Aldatılmış akademisyen Moses Herzog nevrotik derecede huzursuzdur; bu patolojik durumu, bugünün ve geçmişin büyük ve iyi insanlarına yazdığı gönderilmeyen mektuplarda ortaya çıkar (“Sayın Profesör Doktor Heidegger, ‘gündeliğe düşmek’ derken ne kastettiğinizi merak ediyorum. Bu düşüş ne zaman gerçekleşti?”). .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016
Puanlamalar
%55,6
%27,8
%11,1
%0
%5,6
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

20.01.2021

Henüz

Henüz okumadım ama en kısa zaman okunacaklar listemin başında.

02.07.2014

Musa Herzog

Kitap elli sene öncesinde yazılmış. Bence günümüz sanayi toplumlarının sorunlarının ilk sinyallerini algılamış ve çok iyi ifade etmiş Saul Bellow.21.yy´ın kişisel buhranlarının temellerini anlatıyor kitap.

Anlatım da, kurgu da çok iyi. Evire çevire düşünülüp verilmiş mesajlarla dolu iyi bir kitap. Detaylar harika. ´Traş olma sesi´ mesela bunlardan biri mesela, çok hoşuma gitti.

Çeviri de çok iyi. Özenle çevrilmiş lafı gerçekten doğru.

18.07.2012

muhteşem bir çeviri

Bellow harika bir çeviriyle taçlandırılmış. Kitap, 428 sayfa boyunca akıclığından ve yoğunluğundan hiçbir şey kaybetmeden bir okuma keyfi yaşatıyor. Harika türkçesi ve titiz çevirisi için Özde Duygu Gürkan´a teşekkürler.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.