Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Her Zaman En Başta Özgürlük Kitap Açıklaması

 


Kocaman bir iğne ve kalın bir iplikle,
beceriksiz, dikiyor ceketinin düğmelerini.
Konuşuyor kendi kendine:

Yemeğini yedin mi? İyi uyudun mu?
Konuşabildin mi? Avuç açmak mı?
Pencereden bakmayı düşündün mü?
Kapı çalındığında gülümsedin mi?

Ölüm varsa da, her zaman, ikinci gelir.

Çünkü her zaman en başta, özgürlük.

Yunan şiirinin ve çağımızın en büyük ustalarından Yannis Ritsos'un simgesi olan "özgürlük" şairin seçme şiirlerini yayımladığımz bu kitabının adının da esin kaynağı oldu. Her Zaman En Başta Özgürlük, Özdemir İnce, Herkül Millas ve İoanna Kuçuradi'nin çevirisiyle okurla buluşuyor.Sayfa Sayısı: 318

Baskı Yılı: 2010


Dili: Türkçe
Yayınevi: Kırmızı Yayınları

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

‘Ölüm varsa da, her zaman, ikinci gelir’
Aysel Sağır

Yannis Ritsos (1909-1990) denilince akla sadece bir şair imgesi gelmiyor. Yannis Ritsos’un şiirlerini bir kenara koymak gerekiyor ilkin. Zira Ritsos’un yaşamını ve kendisini tanımak şiirlerinin toplamı ediyor. Dolayısıyla Ritsos, bir şair değil sadece, şairliğinin yanında daha çok şey demek. Bu, şiirlerini Ritsos’dan ayrı düşündüğümüzde –ki düşünemeyiz- onu, şiirlerinin, şiirlerini, onun gölgesinde bırakmıyor elbette. Ama bir bütünü, onun çağını (20 yy.), yaşadığı ve yaşamdan süzdürdüğü şiirlerini, döneme damgasını vuran olayları gözden kaçırma riski de her iki durumu, yani şiirlerini ve kendisini ayrı ayrı görmekte yatıyor. Tıpkı Nazım Hikmet’in yaşamını, şiirlerinden ayrı düşünemeyeceğimiz gibi.

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.