Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Her Şeyin Nedeni Kitap Açıklaması

 


Bilimin neden sorusuyla değil nasıl sorusuyla ilgilendiği artık arkaik bir görüş. Günümüzde bilim her şeyin nedenini araştırıyor. Neden yaşam var? Neden Dünya bu şekilde? Neden zekiyiz? Neden uzayda başka zeki canlılara rastlamadık? Bu ve benzeri binlerce neden sorusu artık bilimin ilgi odağında. Sorulara cevap buldukça yeni sorular geliyor elbette. Ama Gribbin'in bu kitabı biliminin günümüzdeki sınırlarını gösteriyor. Bu kitapta yanıtları verilen ve verilemeyen en temel soruları bulabilirsiniz.

Her Şeyin Nedeni, Dünyanın evrendeki yerini sorguluyor. Milyarlarcasının içinde tek bir gezegen fark yaratabilir mi? Gribbin bunun mümkün olabileceğini savunuyor. Örneğin Dünya'daki yaşamı etkileyen en önemli olaylardan biri 600 milyon yıl önce Venüs'e bir "süper kuyruklu yıldız" çarpması. Gribbin bunun gibi örneklerle, Dünya'daki zeki yaşamı etkileyen kozmik olayları inceliyor.

"Yüzün üzerinde popüler bilim kitabının yazarı Gribbin, Her Şeyin Nedeninde oburlarına kapsamlı ve lirik bîr inceleme sunuyor."
-Lewis Dartnell, Times Higher Educotion-

"Kopernik'ten bu yana Evrenin merkezi olmadığımızı biliyoruz... Gribbin yaşamın da sıradan bir doğa olayı olduğunu gösteriyor."
-Science-

"Uzay ve zamana yayılan olağanüstü bir öykü... Bu kitap peş peşe gelen kozmik olayların Dünyayı nasıl yaşam için uygun bir gezegen haline getirdiğini anlatıyor."
-Science Focus-
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 252

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Alfa Yayıncılık

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

11.11.2020

Evren'de teknolojiyi bilen yaşam bulmak zor

Bu kitap, teknoloji üretebilen yaşam formlarının oluşması için gerekli koşulların ve olayların ne kadar zor olduğunu bilimsel gerçeklerle öğretiyor. Mikroskopik yaşam şöyle dursun, Teknolojik medeniyetlerin uzay'da sıradışı ve neredeyse olasılıkdışı bir olgu olduğunu anlatıyor. Örnek olarak da dünya'da oluşmuş olan bir türü, insanları ve bize kadar gelen yolu örnek alıyor. Güneş sisteminin samanyolu içindeki pozisyonu, dünya benzeri bir gezegenin, sakin fazla tehlikelerin olmadığı bölgede olmasının, stabil bir yıldızın etrafında olmasının önemini...Ufkunuzu çok genişletecek, tavsiye ederim. Yaşama hiç bu kadar geniş bir açıdan bakmamıştım dedirtiyor insana...

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.