69,0 TL
Standart Teslimat : 06 Ekim - 09 Ekim
200 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Hayvanlardan Tanrılara - Sapiens Kitap Açıklaması

 

İnsanın geçmiş çağlardan günümüze uzanan evrim yolculuğunu anlatan serüvenin, bir parçası olmaya ne dersiniz? Düşünür, yazar ve aynı zamanda bir tarih profesörü Yuval Noah Harari'nin "Hayvanlardan Tanrılara Sapiens" adlı meşhur eseri; son yılların en çok ses getiren ve okunan kitaplarından biri. Yazarın yalın ve anlaşılır bir dil kullanarak kaleme aldığı kitapta sunulan tarihi gerçekler ve dikkat çeken iddialar; eserin kısa zamanda dünyanın dört bir yanında geniş okuyucu kitlesiyle buluşmasına vesile olur. Gelin, popülerliği günden güne artan bu sürükleyici eserin okurları etkileyen içeriğine kısaca değinelim.

 

"Hayvanlardan Tanrılara - Sapiens" adlı kitabı neden okumalısınız?

Önemli bir yazar ve tarih profesörü olan Harari, 13.5 milyar yıllık bir tarihi ele alarak okuyucuyu âdeta uzun bir zaman yolculuğuna çıkarıyor. Son derece yalın, anlaşılır ve akıcı bir üslupla ele aldığı insan türünün evrimleşme süreci aktaran yazar; günümüzün yönetim, iktidar, güç ve barış meselelerine dair de önemli çıkarımlarda bulunuyor. Taş devrindeki antik insan türlerinden başlayarak günümüze dek ulaşan değişimi inceleyen Harari, evrime temas ederek Neandertal ile sapiens türlerinin kökeni hakkında karşılaştırmalı bir anlatım sunuyor. Dahası Homo sapiensin iş birliği yapabilme kabiliyeti sayesinde diğer türlerden ayrıldığına ve dünyayı biçimlendirme gücüne sahip olduğuna değiniyor. Yazarın 412 sayfalık kitabında; "Bilişsel Devrim", "Tarım Devrimi" ve "Bilimsel Devrim" şeklinde üç temel bölüm bulunuyor. Kitapta okurların dikkatini çeken en önemli iddialardan biri de günümüz insanlarının kendilerini tanrılaştırma sürecinde olması.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Kudüs İbrani Üniversitesi Tarih Bölümü'nde Profesör olan İsrailli bir Tarih Profesörü olan Yuval Noah Harari'nin kitabında zor sorulara bilimsel bir yanıt verebilmenin mümkün olduğunu gösterdiği ve ilham kaynağı olduğu için Amerikalı bilim insanı Jared Mason Diamond'ın "Tüfek, Mikrop ve Çelik" adlı eserine atıfta bulunduğunu biliyor muydunuz? İlk olarak 2011 yılında yayımlanan kitabın orijinal dili, İbranice. Özgün dilinde yayımlanmasının ardından eser, 2014 yılında İngilizceye; 2015 yılında ise Türkçeye çevrilir. Çevirmenliğini Ertuğrul Genç'in üstlendiği, son okumasını Serpil Işıldar'ın yaptığı kitabı; Cihan Kara yayına hazırlar. Eser, Kolektif Kitap Yayınevi aracılığıyla Türkiye'de de kısa zamanda pek çok okur kitlesine ulaşır. 45 dile çevrilen kitap, farklı ülkelerdeki baskılarında tarihsel gelişim süreçleri göz önüne alınarak detaylandırılır. Uzun süre çok satanlar listesinin üst sıralarında ve en çok okunan bilim kitapları arasında yer alan eser, 2015 yılında da Çin Ulusal Kütüphanesi'nin Wenjin Kitap Ödülü'nü kazanır. Financial Times gazetesi yazarı John Gray "Harari’nin eseri kabul görmüş doktrinlerin karşısında duran fikirler ve şaşırtıcı gerçeklerle bezeli." sözleriyle ifade eder.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Yazarın bu kitabını okuduktan sonra dilerseniz okurların yoğun ilgi gösterdiği "Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi" ve "21. Yüzyıl İçin 21 Ders" adlı eserlerine de göz atabilirsiniz.

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

07.11.2021

Ahmet ERTAŞ

Kalite ve içerik olarak çok iyi, okumanızı tavsiye ederim.

16.02.2021

Okumalı

Güzel kitap

14.02.2021

insan doğası

insanın doğadan kopuşunu ve otorite oluşunu anlatan güzel bir kitap

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.