Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Hayvan Çiftliği

Hayvan Çiftliği

Hayvan Çiftliği

Bir Peri Masalı

9/10 - 457 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Çevirmen: Celal Üster
Yayınevi :

Can Yayınları , Çağdaş Dünya Yazarları Dizisi

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Asıl adı Eric Arthur Blair olan İngiliz yazar George Orwell’ın siyasi hiciv tarzındaki kısa öyküsü Hayvan Çiftliği 1945 yılında yayımlanmıştır. Eser, alegorik açıdan zengin bir eserdir ve Sovyetler Birliği, Nazi Almanyası gibi totaliter rejimleri mizahî bir dille eleştirmektedir. Hayvan Çiftliği, özet olarak Stalinizmi yerden yere vururken Sovyetler’in kuruluşundan bu yana gerçekleşen olayları hicveder.


Hayvan Çiftliği eserinde adı geçen karakterlerin büyük bir kısmı domuz, kuzgun, köpek gibi hayvanlardır ve bu hayvanlar Stalin, Lenin, Marx gibi tarihî kişilerin alegorisi niteliğindedir.


Kitabın ilk çevirisi saygıdeğer Halide Edip Adıvar tarafından tercüme edilmiştir. Kitabın günümüzdeki baskısı Celal Üster’in çevirisi ve Can Yayınları’nın özenli çalışmasıyla okuyuculara sunulmaktadır. Kitabın 2016 Türkçe baskısındaki kapak tasarımı değerli sanatçı Utku Lomlu’ya aittir.


George Orwell Hayvan Çiftliği kitabı, yıllardır olduğu gibi bugün de pek çok okulda okutulmaktadır. Kitap, sürükleyici ve mizahi diliyle okurları büyülemeye devam etmektedir.


Romanın 1954 ve 1999 yıllarında çizgi film versiyonları gösterime girmiştir. Roman, ayrıca İngiliz Progresif Rock grubu Pink Floyd’un 1977 tarihli “Animals” adlı albümünün konseptine ilham kaynağı olmuştur.


 


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 160

Baskı Yılı: 2016


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 96

Baskı Yılı: 2001


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2001

Sayfa Sayısı : 160

Dil : Türkçe

ISBN: 9789750719387

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

Orwell’in, malikânenin çiftliğini ele geçiren ama liderlerinin ihanetine uğrayan hayvanları anlattığı masalsı hikâyesi, 2. Dünya Savaşı sonrası kuşak için güçlü bir özgürlük mi-ti haline geldi. Romanın amacı, Sovyetler Birliği’nin sosyalist bir devlet olduğu yönündeki bir diğer miti yıkmaktı; Or-well’in kitabının yayınlatmakta karşılaştığı güçlükler, yazarın, İngiliz aydınlarının Sovyet sisteminin kölesi olduğu görüşünü doğruladı. Hayvan Çiftliği, Orwell’in İspanyol İç Savaşı’nda (1936–1939), birlikte savaştığı solcu militanlar komünist olmadıkları için acımasızca ortadan kaldırıldıkları zaman yaşadıklarına dayanır..

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar (67)

TÜM YORUMLARI GÖSTER
Nerede geçiyor olmasının ne önemi varki!

İspanya İç savaşına katılmış, Gönüllü olarak yabancı tugaylarda cephede yer almış, en büyük hayal kırıklığını Stalin'in sosyalist(!) SSCB sinin, Hitler'in faşist Almanya'sı ile saldırmazlık anlaşması yapması ile, İspanya'da savaşan yurtseverlere yardımı kesmesi ile yaşamış bir adam Orwell. (Katalunya'ya Selam) Hayvan Çiftliği, özelinde bir Stalin ve SSCB eleştirel masalı olsada, aslında her totaliter yönetilen ülkenin eleştirisi olarak görülebilir, tüm tarihsel süreçte ve hatta günümüzde.Müthiş bir hikaye, müthiş.

Harika bir eser

Gerçek hayatla bire bir uyuşuyor, bazı gerçekleri görmemizi sağlayan eylenceli ve ironik bir kitap.

Ütopya ve distopya okumalarını sevenler için eşsiz bir yapıt

Fazla söze gerek yok bu kitaptan güzeli varsa o da yine aynı yazarın 1984 romanıdır. İçeriğinden şüphe etmek yersiz olur.