4,5/5 - 499 Kişi Yorum Yap, Kazan!

İlk Baskı Yılı : 2001

Sayfa Sayısı : 160

Dil : Türkçe

Asıl adı Eric Arthur Blair olan İngiliz yazar George Orwell’ın siyasi hiciv tarzındaki kısa öyküsü Hayvan Çiftliği 1945 yılında yayımlanmıştır. Eser, alegorik açıdan zengin bir eserdir ve Sovyetler Birliği, Nazi Almanyası gibi totaliter rejimleri ... Tamamını gör
12,31 TL
17,59 TL %30
ya da
60 TL üzeri kargo bedava!

Yazar Hakkında

George Orwell

George Orwell

İngiliz bir memurun çocuğu olan George Orwell 25 Haziran 1903 tarihinde Hindistan’da doğmuştur. George Orwell ismiyle tanıdığımız yazarın gerçek adı Eric Arthur Blair’dir. Kız kardeşinin doğumundan sonra annesi ile İngiltere’ye dönen yazar, babasını Hindistan’da bırakmıştır ve onu ara sıra ziyaret etmiştir. Babasıyla arasında pek fazla bir bağ olmamıştır ve yazar baba - oğul sevgisini tadamamıştır. Bu yü ... Tamamını gör

Yazarın Diğer Eserleri

Kitap Açıklaması

Asıl adı Eric Arthur Blair olan İngiliz yazar George Orwell’ın siyasi hiciv tarzındaki kısa öyküsü Hayvan Çiftliği 1945 yılında yayımlanmıştır. Eser, alegorik açıdan zengin bir eserdir ve Sovyetler Birliği, Nazi Almanyası gibi totaliter rejimleri mizahî bir dille eleştirmektedir. Hayvan Çiftliği, özet olarak Stalinizmi yerden yere vururken Sovyetler’in kuruluşundan bu yana gerçekleşen olayları hicveder.

Hayvan Çiftliği eserinde adı geçen karakterlerin büyük bir kısmı domuz, kuzgun, köpek gibi hayvanlardır ve bu hayvanlar Stalin, Lenin, Marx gibi tarihî kişilerin alegorisi niteliğindedir.

Kitabın ilk çevirisi saygıdeğer Halide Edip Adıvar tarafından tercüme edilmiştir. Kitabın günümüzdeki baskısı Celal Üster’in çevirisi ve Can Yayınları’nın özenli çalışmasıyla okuyuculara sunulmaktadır. Kitabın 2016 Türkçe baskısındaki kapak tasarımı değerli sanatçı Utku Lomlu’ya aittir.

George Orwell Hayvan Çiftliği kitabı, yıllardır olduğu gibi bugün de pek çok okulda okutulmaktadır. Kitap, sürükleyici ve mizahi diliyle okurları büyülemeye devam etmektedir.

Romanın 1954 ve 1999 yıllarında çizgi film versiyonları gösterime girmiştir. Roman, ayrıca İngiliz Progresif Rock grubu Pink Floyd’un 1977 tarihli “Animals” adlı albümünün konseptine ilham kaynağı olmuştur.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

Orwell’in, malikânenin çiftliğini ele geçiren ama liderlerinin ihanetine uğrayan hayvanları anlattığı masalsı hikâyesi, 2. Dünya Savaşı sonrası kuşak için güçlü bir özgürlük mi-ti haline geldi. Romanın amacı, Sovyetler Birliği’nin sosyalist bir devlet olduğu yönündeki bir diğer miti yıkmaktı; Or-well’in kitabının yayınlatmakta karşılaştığı güçlükler, yazarın, İngiliz aydınlarının Sovyet sisteminin kölesi olduğu görüşünü doğruladı. Hayvan Çiftliği, Orwell’in İspanyol İç Savaşı’nda (1936–1939), birlikte savaştığı solcu militanlar komünist olmadıkları için acımasızca ortadan kaldırıldıkları zaman yaşadıklarına dayanır..

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%86,7
%9,5
%1,4
%1,4
%1
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

06.03.2019

okunması gereken

Yıllar öncesinden bugünün ahlaki ve siyasi durumunu anlatan, bunu yaparken okuyucuya sürükleyici roman hissiyatı yaşatan  George Orwell'ın diğer kitaplarını da okumanıza sebep olacak kitaptır.

02.03.2019

Hicivin Kralı

Hayvanlar bir gün sahibine karşı baş kaldırır. Bir yönetici seçilir. Gözü doymayan bu yönetici hayvanları insanlara hizmet ettikleri zamanlardan daha çok ezmeye başlar ama hayvanlar daha çok eziyet gördüklerini uzunca bir zaman farketmezler.

12.02.2019

Benzerlik...

  İnsanların ele geçirdiğine inandıkları çiftliklerini kurtarmak için acemi bir savaş başlatırlar hayvanlar, ki yenerler de. İlk başta işler oldukça yolundayken, bir şeyler ters gitmeye başlar. Yöneticilerini iki domuz yaparlar çiftlik hayvanları. İki yönetici uyumlu çalışırken, aralarında anlaşmazlık çıkar ve biri kaçar.   Hayvanlar, insanlara benzememek için uğraş verirken, Domuzlar kazanmıştır bile.(!) İnsanların yaptıkları davranışları sergilerler. Kitabın son cümlesi her şeyi özetlemektedir:   ''Dışarıdaki hayvanlar, bir domuzdan bir insana, bir insandan bir domuza, gene bir domuzdan tekrar bir insana baktılar. Fakat hangisinin domuz, hangisinin insan olduğunu bilmek imkânı kalmamıştı...''