16,00 TL %18
13,2 TL
Son 30 Günün En Düşük Fiyatı
Standart Teslimat : 08 Şubat - 11 Şubat
250 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!
;

Hayvan Çiftliği - Modern Klasikler 164 Kitap Açıklaması

 

Bugüne kadar duyduğunuz tüm masalları unutun, karşınızda bambaşka bir peri masalı var! İşte, George Orwell'ın en ünlü romanlarından biri olan Hayvan Çiftliği. İngiliz yazarın büyük ses getiren eserlerinden biri olan Hayvan Çiftliği, politik hiciv türünün eşsiz bir örneği olma özelliği taşıyor. "Bir Peri Masalı" alt başlığıyla sunulan roman, politik kurguyu masalsı bir anlatım yoluyla okuyucu ile buluşturuyor. Gelin, her yetişkinin kitaplığında bulunması gereken bu sıra dışı romanın içeriğine kısaca değinelim.

 

"Hayvan Çiftliği" adlı kitabı neden okumalısınız?

Politik bir hiciv örneği olan Hayvan Çiftliği, alegorik bir anlatım ile ustaca kurgulanarak okuyucunun beğenisine sunuluyor. Modern dünya klasikleri arasında önemli bir yere sahip bu eşsiz romanın mimarı olan ve kendisini totalitarizmin her türlüsüne karşı olarak niteleyen George Orwell, 1940'lı yıllardaki siyasal sisteme yönelik sert eleştirilerde bulunuyor. 104 sayfadan oluşan roman, bir çiftlikte yaşamakta olan hayvanların onları sömüren insanlara karşı direnişini ve elde ettiği zaferi anlatıyor. Başarıyla sonuçlanan devrimin ardından başa geçen yeni grubun nasıl bir rejim ortaya çıkardığını son derece çarpıcı bir şekilde gözler önüne seren George Orwell, tarihî gerçekliği mecazi bir anlatım yoluyla okuyucuya sunuyor.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Ünlü bir İngiliz roman yazarı olmasının yanı sıra gazeteci ve eleştirmen kimliğine de sahip olan George Orwell'ın gerçek ismi Eric Arthur Blair. İlk kez 1945 yılında Birleşik Krallık'ta yayımlanan Hayvan Çiftliği adlı romanın ardından yazar, son derece olumlu eleştiriler alır. Roman, Türkçeye ilk kez 1954 yılında Halide Edip Adıvar tarafından yapılan çeviri ile kazandırılır. Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları'nın Modern Klasikler Dizisi'nde yer alan eser, Can Moralı'nın Türkçe çevirisiyle ilk kez 2021 yılında yayımlanır. 1954 yılında Birleşik Krallık'ta animasyon filmi olarak beyaz perdeye uyarlanan roman, önemli ölçüde sansüre maruz kalır. 1999 senesinde bu kez ABD'de televizyon filmi olarak uyarlanan Hayvan Çiftliği, romanın konusuna sadık kalınarak çekilir ve seyirci ile buluşur. Yalnız sinemada değil tiyatroda da popüler bir uyarlama olarak seyirciye sunulan roman, Türkiye'de de sıklıkla sahnelenir. Ayrıca romanın ünlü İngiliz rock grubu Pink Floyd'un "Animals" adlı albümüne de ilham kaynağı olduğu bilinir.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Deneme, düzyazı ve roman türlerinde çok sayıda eser vermiş olan yazar George Orwell'ın Hayvan Çiftliği romanını okuduktan sonra dilerseniz roman türünde yazdığı 1984, Burma Günleri, Papazın Kızı ve Aspidistra adlı eserlerine göz atabilirsiniz.

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

16.02.2021

Öneri alımı

Öneri üzerine alıyorum güzeldir diye umuyorum.

04.02.2021

günümüzü yansıtan çarpıcı bir eser

çok etkileyici bir kitap. herkes okumalı !

03.02.2021

Kitap hakkında

Tekrar tekrar okunacak bir kitap herkese tavsiye ederim

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.