Sayfa Sayısı : 239

İlk Baskı Yılı : 2015

Dil : Türkçe

İslamiyet Allah'a iman üzere kurulu bir dindir. Kuran-ı Kerim ve hadisler bütün Müslümanların sorumlu olduğu iman ilkelerini beyan etmiş olsa bile esas mesele Allah'a imandır ve öteki konular doğrudan veya dol ... Tamamını gör

Tükendi

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması


İslamiyet Allah'a iman üzere kurulu bir dindir. Kuran-ı Kerim ve hadisler bütün Müslümanların sorumlu olduğu iman ilkelerini beyan etmiş olsa bile esas mesele Allah'a imandır ve öteki konular doğrudan veya dolaylı olmak üzere Allah'a imanın gereği sayılan hususlardır. Bu nedenle İslam Allah'a iman, o imanın gereği olarak da Allah'a kulluk ve kulluğun neticesi olarak O'nu tanımayı ifade eden geniş bir anlama sahiptir.

Sufiler hakikate dikkatlerini vermiş, fakat hakikatin ancak şeriat üzerinden gidilen bir şey olduğunu savunmuşlardır. 'Şeriatsız hakikat batıldır' düsturu bu kapsamda ortaya çıkmıştır. Fütûhât-ı Mekkiyye'nin birinci cildinde 1.-2.-3. Kısım ile ilk bölüme tekabül eden elinizdeki kitapta İbnü'l-Arabi Müslümanların genelinin inanç ilkeleriyle çatışmadan o ilkelerde derinleşen havassın itikadına dikkatimizi çeker.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 239

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Litera

 

Puanlamalar

%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

27.07.2015

Kitabin adi Fihrist olabilirdi

Çok yaptığım hatalardandır. Ayni üretecinin beni heyecanlandıran ürününü ya da benzer ürünlerini görünce birden fazla alıveririm. Litera Yayıncılığın Ibn Arabi&ÿ#8217ÿ;nin pek hacimli Fütuhat-i Mekkiye sinin müstakil kitaplara bölünmüş halini görünce da ayni heyecana kapıldım. CDler misali jelatin poşetle kaplı kitapların sayfaların karıştıramadan, Ibn Arabi markasına güvenerek ve biraz da kısa Türkiye tatilimde bir ana önce bir yıllık kitap stokumu tedarik edeyim endişesiyle 3 tanesini alıverdim. Âlemlerin Yaratılışı kitabi ile yorumlarımı daha önce yazmıştım. Dun aksam da Havas ve Avam İtikadı kitabını okudum.  Sonuç hayal kırklığından öte bir aldatılmışlık hissi. Islam itikadının en merkezî temalardan biri olduğu 18 ciltlik bir eserdeki &ÿ#8220ÿ;Havas ve Avam İtikadı&ÿ#8221ÿ; nın 220 sayfada özetlenmesini beklemek elbette gerçekçi olmazdı. Ama bu isimle pazarlana bir kitabin 60 sayfasının sadece kişim  &ÿ#8220ÿ;Fihrist&ÿ#8221ÿ; e ayrılmış olması kötü bir seçimden öte dolandırıcılık (scam) tadı veriyor. Litera pekâlâ meraklıları için ayrıca açıklamalı bir &ÿ#8220ÿ;Fihrist&ÿ#8221ÿ; kitabi yayınlayabilirdi. Kaldı ki &ÿ#8220ÿ;Fihrist&ÿ#8221ÿ; kısmından önceki uzun mukaddimenin de kitaba ad veren konu ile irtibatı zayıf. Sonuçta 220 sayfan geriye 100 sayfalık doyurucu olmaktan uzak özetin özeti bir kısım kalıyor. Fütuhat in orijinalinde konu ile doğrudan ilgili alıntılanabilecek çok daha fazla yer olduğu muhakkak. Litera nin müstakil Fütuhat kitapları serisin ilki olduğunu söylediği bu kitabin tercümesi Âlemlerin Yaratılışı&ÿ#8217ÿ;na göre daha iyi. Daha az da olsa bazı İslami/tasavvufi/itikadi terimler zorlama bir yeni Türkçe &ÿ#8217ÿ;ye çevrilmiş. Bu tur terimlerin ilk kullanıldıkları yerde parantez içerisinde ya da sayfa dibi bir notla acıkılması, sadeleştirilmiş hali verilip ilerleyen kısmalarda orijinal hali kullanılabilir. Bu güzle projenin devamındaki kitaplarda aynı hataların tekrarlanmamasını ümit ediyorum.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız