Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Harita ve Topraklar Kitap Açıklaması


Olanları, romanın başkahramanı Jed Martin anlatsaydı, söze bir 15 Aralık günü evdeki ısıtıcının bozulmasıyla başlardı belki. Belki de Noel yemeklerini baş başa geçirdiği, işine yürekten bağlı, tanınmış bir mimar olan babasından konu açardı. Ayrıca Komiser Jasselin'in polis ekiplerini bile dehşete düşüren, korkunç bir cinayeti aydınlatmasına yardım ettiğini de atlayamazdı. Meslek yaşamının başlarında, fotoğraf sergisinin açılışında tanıştığı güzelim Rus kızı Olga'yı anlatmadan da geçemezdi elbette. Her çevreden ünlülerin (Michel Houellebecq de o ünlüler arasındaydı) portreleriyle kurduğu "Meslekler" dizisiyle dünya çapında üne kavuşmadan önceydi kızla tanışması...

Michel Houellebecq'in 2010'da Goncourt Ödülü kazanan, "hem tam anlamıyla klasik, hem de alabildiğine çağdaş" romanı, sanata, paraya, aşka, baba oğul ilişkisine, ölüme, iş hayatına, turistik bir cennete dönüşmüş Fransa'ya dair çetrefil bir labirent...Sayfa Sayısı: 352

Baskı Yılı: 2012


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Fransız burjuvazisine giriş
Özgün Uçar
Zenginlik ilginçliktir biraz da. En azından istenilen zamanda istenileni ilginç kılabilme yetisidir. İlginç olanı ünleyebilmenin refahı, mülkiyetin karşı konulamaz cesaretidir. Harita ve Topraklar da bu bakımdan ilginç bir kitap..

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016
Puanlamalar
%100
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

05.01.2016

Her Yazar Az da Olsa Narsisttir ??

Yazar hakkında daha önce çok olumsuz eleştiriler okumuştum. Irkçılığı,faşizmi övmesi ve ülkesindeki yabancılara bakışına dair eleştiriler kitaba biraz temkinli yaklaşmama neden oldu. Ama iyi bir okuyucu olmaya çalışan biri olarak önyargıyı bir kenara bıraktım ve kitabı okumaya başladım. Bir solukta okudum diyemeyeceğim çünkü olay örgüsünde adı geçen tüm sanatçılarla ilgili Vikipedi´den bilgi almam gerekti. Başlarda sanki tez konusu hazırlıyor gibiydim. Sonrasında daha önce adını duymadığım Fransız sanatçılarla ilgili bilgi hazneme bir çok şey kattığımı fark ettim. Bunların bana ilerde ne faydası olur bilmiyorum ama kitabın havasına girmemi ve tablonun tamamını görebilmemi sağladı . Sonuçta yazar müthiş bir entelektüel birikime sahip,zeki,yetenekli bir yazar ama bir şeyi söylemeden geçemeyeceğim: Şu ana kadar bu denli ÿ"narsistÿ" bir yazar tanımamıştım. Hani insan ortaya çıkardığı bir yapıtta,kişiliğini yansıtan ya da küçük bir egosunu tatmin edecek ölçüde kendinden bir ipucu bırakır ve onu sanatseverin keşfetmesini keyifle izler. Alfred Hitchcock´un hemen her filminde bir sahnesinde göründüğü gibi.  Bu öyle  değil  adam romanı kendi üzerine kurgulamış. Yer yer özeleştiri de yapmıyor değil ama genel olarak kendi düşün hayatını ve Fransız olmanın yüceliğini anlatan bir roman bu. Yine de sıkılmadan hatta bazı yerlerde sürükleyici bir şekilde okuduğum bir roman oldu. Entelektüel birikiminize Fransız Düşün hayatından da bir şeyler katmak istiyorsanız birebir ama Vikipedi önünüzde açık olsun.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.