Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Har Kitap Açıklaması

 


"Bu ülke, ki Netamiye derler adına, ulu bir ejderhanın mide fesadından doğdu. Biz oradaydık, gördük her şeyi. Kıyametin yarım boy küçüğü bir alamet gündü. Yalan elbet, ulu falan değildi ejderha. Kanatlarından irin saçan, pespaye bir yaratıktı aslında. Hastaydı, uçarken kusuyordu sürekli. Şöyle son bir kez titredi, süzülürken ağzını açtı ve macunumsu fokurdak bir sıvıyı, uzun ince kilimler misali, kadim suyun ortasına seriverdi. Ejderha olgun bir armut gibi yere düşerken, macunkilim de hızla katılaştı, kabarcıklarından dağlar vadiler denizler hasıl oldu, bu ülke böyle vücut buldu.

Üzerinden her daim ekşi kokulu dumanlar tütmesi ondandır."

Murat Uyurkulak’ın ilk romanı Tol çok sevilmişti. Har’ı da seveceğinizden eminiz. Dumanı tüten bir kıyametin romanı Har. Gökte melekler, cinler, "ben"ler, şeytanın ta kendisi, yerde Numune, Onüç, Otuzbeş ve bütün Yamuklar, tekmili birden aynı alametin üzerinde. Ne diyelim, Büyük A hepimizi korusun!Sayfa Sayısı: 256

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Metis Yayıncılık

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Murat Uyurkulak ile Edebiyatdışı: "Sansür, burjuvanın mülkünü ve erkeğin çükünü koruyor"
Söyleşi: Hasan Cömert

Sansür “ahlaksızlığı” yaymaktan başka hiçbir işe yaramaz. O kalın örtünün altında ne ar kalır ne haya ne de ahlak. İnsanlar özgürlük ister. Sen sansürlüyorsan, o özgürlük arayışının çarpılarak tezahür etmesine, o kalın kabuğu yamularak kırmasına yol açarsın olsa olsa. 
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

05.04.2016

Suyun Sızladığıdır.

İyi edebiyat, iyidir hoştur da insanı yıpratır, yarılatır, yola düşürür, yoldan düşürür. Bu yüzden belki ÿ"okumak mağlupların işiÿ"dir, zira buna maruz kaldığında mağlup olacağını bile bile okursun!

15.12.2011

..

Gurur duydum bu coğrafyadan da böyle yazabilecek adamlar çıktığını deneyimlediğim için.Her an gelmesinden korktuğumuz ama gelmemesi için de hiç bir şey yapamadan beklediğimiz kıyametin romanı.Sonu beni ayrıca etkiledi.Yazarın öfkesi benim de öfkem,umudu benim de umudum.Şiddetle tavsiye ediyorum.

06.10.2008

HAR

KELİME HEM KÜRTÇE HEM DE ZAZACA. İKİSİNDE DE HEMEN AYNI ANLAMI VERİYOR. MURAT UYURKULAK ÜTOPİK GÖRÜNEN FAKAT GERÇEKTE YAŞADIĞIMIZ ÜLKEYİ ÇOK FARKLI RENKLERLE VE KARAKTERLERLE ANLATMIŞ...KULLANDIĞI CÜMLELER SİZDE AYNI ANDA BİR ÇOK DUYGUYU UYANDIRIR. HAR´IN TÜRKÇESİ AYNEN BÖYLE OLURDU DİYORUM...OKURUM DİYEN BİRİ OKUMALI, BU TUVALİ GÖRMELİ...

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.