4,5/5 - 40 Kişi Yorum Yap
63,0 TL
84,0 TL %25
Standart Teslimat : 28 Ekim - 01 Kasım
Bu üründe kargo bedava!

Hapishanenin Doğuşu Kitap Açıklaması


İktidarın gücünü gösterişten aldığı eski siyasal sistemden, mümkün olduğunca ve giderek artan bir şekilde görünmez hale geldiği modern siyaset sistemine geçiş; bir yandan, iktidarı kişileştiren hükümdarın yerine adsız kişiler tarafından kullanılan bir yönetim aygıtının yerleşmesiyle, diğer yandan da kamuya açık cezalandırmadan gizli cezalandırmaya geçişle belirlenmektedir.

Kendini öne çıkaran iktidar, bireyin oluşmasını en-gellemiştir; oysa karanlıklara çekilen modern iktidar herkesi bireyselleştirmek istemektedir; çünkü bireyselleştirmek, gözetim altında tutmak ve cezalandırmak, yani egemen olmak demektir.

Böylece modern iktidar, çocuğu okulla, hastayı hastaneyle, deliyi tımarhaneyle, askeri orduyla, suçluyu hapishaneyle kuşatarak bireyselleştirmiş, kayıt altına almış, sayısal hale getirmiş, böylece egemen olmuştur. Her kişi bir yerde kayıtlı hale gelince, herkes denetim altında olacak, gözetim altında tutulacaktır. Modern iktidar büyük gözaltıdır.Sayfa Sayısı: 445

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: İmge Kitabevi

 

Puanlamalar
%84,2
%10,5
%5,3
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

31.03.2021

Kitap

Alanla ilgili kişilerin muhakkak okuması gereken bir kitap.

18.02.2021

Kitap

Gayet etkileyici bir kitaptı. Dili akıcıydı

03.02.2021

ceviri

temiz bir ceviriydi.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.