4/5 - 6 Kişi Yorum Yap
23,73 TL
36,5 TL %35
Standart Teslimat : 24 Ocak - 28 Ocak
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Haney Yaşamalı Kitap Açıklaması

 


Edebiyatımızın yaşayan en büyük ustalarından Tahsin Yücel, 1955'te yayınladığı Haney Yaşamalı ile Sait Faik Hikâye Armağanı'na, 1958'de yayınladığı Düşlerin Ölümü ile de Türk Dil Kurumu Öykü Ödülü'ne değer görülmüştü.

Yücel, zamanında geniş yankı uyandıran bu gençlik çağı kitaplarının ardından, göstergebilim ve edebiyat üstüne çok önemli yapıtların yanında hem eleştirmenlerin hem de okurların büyük ilgiyle karşıladıkları romanlar, öykü kitapları da armağan etti edebiyatımıza.

Son yıllarda Yalan, Mutfak Çıkmazı, Kumru ile Kumru, Gökdelen, Golyan Devrimi gibi öykü kitapları ve romanlarıyla saygın çizgisini sürdüren Yücel, Haney Yaşamalı ve Düşlerin Ölümü adlı kitaplarını yeni bir yaklaşımla harman etti ve ortaya elinizdeki kitap çıktı. Haney Yaşamalı adını taşıyan bu kitaptaki öyküler, seçkin bir edebiyatçının ustalığa giden yoldaki gençlik ürünlerini sunuyor okurlara.


İnce Kapak:

Baskı Yılı: 2016


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 130

Baskı Yılı: 1955


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

SÖYLEŞİ: Türk edebiyatının usta yazarı Tahsin Yücel ile yeni kitabı "Sonuncu" üzerine...

Söyleşi Editörleri: Erdem Öztop ve Senem Kale.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016
Puanlamalar
%33,3
%66,7
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

18.12.2019

Öykü Meraklıları Mutlaka Okumalı

Tahsin Yücel akademisyen kökenli bir edebiyatçı. Fransız Dili ve Edebiyatı uzmanı bir profesör. Haney Yaşamalı isimli öykü kitabını 1955'te yayımlamış. 1956'da Sait Faik hikaye armağanı kazanmış. 1958'de yayımladığı Düşlerin Ölümü isimli öykü kitabı da 1959'da Türk Dil Kurumu Öykü ödülünü almış.
Yücel 1991'de yukarıda adı geçen kitaplardaki öyküleri 3 bölüm hâlinde Haney Yaşamalı adıyla yayımlamış. Kitapta toplam yirmi öykü var. 1950’li yıllarda yazılmış öyküler bunlar. Oldukça sade bir dili ve kurgusu var öykülerin. Yücel'in daha sonra dilde arılaşma çabasından nasibini almamış öyküler. Hayvanları konuşturan, Erdemli Kargalar ve Sümüklüböcek gibi ilginç denemeler de var. Klasik anlatı geleneği ile iç konuşmaların ve bilinç akışı tekniğinin izleri de mevcut. Hayristan'ın Altın Çağı gibi distopik öyküyle karşılaşmak bile mümkün.
Yücel'in öykülerinin çoğunu zevkle okuduğumu söyleyebilirim. Bilhassa Büyük Sarhoşluk, Eski Öykü, Bir Küçük Resim ve kitaba ismini veren Haney Yaşamalı isimli öyküleri keyifle okudum. Sevdiğim tarz olan klasik anlatıyı ustalıkla kurmuş ve güzel öyküler kotarmış üstat. Bilhassa son bölümdeki öykülerin okuyucuyu içine alamadığını, dolayısıyla dimağı beslemekten uzak öyküler olduğunu söyleyebilirim.
Yücel'in Komşular isimli öyküsünü daha önce okumuş ve beğenmiştim. Daha sonra yayımladığı Ben ve Öteki ile Aykırı Öyküler isimli kitaplarda dilde arılaşma çabasının yoğunluk kazandığı ve yer yer zorlu bir okuma süreci gerektirdiği eleştirmenlerce dile getiriliyor. Dolayısıyla adı geçen öykü kitaplarının nasıl bir okuma serüvenine vesile olacağı merakımı kamçılıyor. Tahsin Yücel büyük bir edebiyatçıdır ve edebiyatıyla tanışmamış olanlar gerek romanlarıyla gerek öykü kitaplarıyla gerekse araştırma kitaplarıyla tanışarak onun dünyasını tanıyabilir ve yerli edebiyattan zevk alabilirler. HHA

25.01.2006

Öyküler Yaşamalı

Tahsin Yücel ustadan özellikle toplumsal yaralar ve insan yaşantıları üzerine güzel bir öykü kitabı. Yazıldıktan tam elli yıl sonra okumak nasip oldu.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.