29,25 TL
Standart Teslimat : 11 Ağustos - 14 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Hamlet - Hasan Ali Yücel Klasikleri Kitap Açıklaması

 

Yüzyıllar önce yazılmış ve hâlâ herkesi hikâyesiyle büyüleyen bir tiyatro oyunuyla tanışmak ister misiniz? O hâlde William Shakespeare'in Hamlet adlı oyunu sizi bekliyor. Shakespeare'in eşsiz kaleminden çıkan Hamlet, yüzyıllar önce kaleme alınmış bir eser olsa da zaman içinde evrenselleşerek izleyen herkesi derinden etkileyen bir ihanet hikâyesine dönüşüyor. Krallık içerisinde var olan hırs, üstünlük, ihanet ve intikam ögelerini tüm heyecanı ile yansıtan bu eseri, tekrar tekrar okuyacağınızdan eminiz! Tiyatro sahnesini sayfalara taşıyan, olay örgüsünü zihninizde canlandıran Hamlet oyununda sizleri nelerin beklediğinden kısaca bahsedelim.

 

"Hamlet" adlı kitabı neden okumalısınız?

Bir trajediyi merkeze alan Hamlet, okurlarına tüm duyguları yoğun bir şekilde aktarıyor. Toplam 192 sayfadan oluşan oyun, diyalogları ve duyguları detaylı bir şekilde anlatıyor; bu sayede okuyucuya akıcı bir metin sunuyor. William Shakespeare'in çok ses getiren eseri, Danimarka'da bir krallıkta geçiyor. Bu krallığın prensi olan Hamlet'in babası öldürülünce Hamlet yerine tahta amcası Claudius geçiyor. Ölümün getirdiği bunalımdan bir türlü çıkamayan Hamlet, bir gün babasının hayaletini görüyor. Babası ona kendisini öldürenin amcası olduğunu söylüyor. Babasının ölümü, tahtın çalınması ve amcasının annesiyle evlenmesi gibi olayları üst üste yaşayan Hamlet; intikam ateşinin içine sürükleniyor. Çarpıcı sonu sizi derinden etkileyecek bu eseri elinizden bırakamayacaksınız.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Shakespeare'in bu oyunu üç yılda yazdığını biliyor muydunuz? Üstelik Hamlet oyununun üç farklı versiyonu bulunur ve hepsi de 1600'lü yıllardan günümüze kadar ulaşmayı başarır. Shakespeare'in İngiliz edebiyatına kattığı en uzun oyunu olan Hamlet, birçok kez yeniden yazılır ve sahneye birçok versiyonuyla uyarlanır. Kraliyet için yazan Shakespeare; bu oyununda ahlak, ihanet ve intikam gibi ögeleri yoğun bir şekilde anlatır. İlk gösteriminin 1600'lü yılların başına denk geldiği bilinir. Hamlet, sahnelendiği ilk günden bugüne kadar birçok edebiyat eleştirmeni, oyuncu, senarist ve yazarın incelediği bir oyun. Türkiye İş Bankası tarafından Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi'nde yer verilen bu oyun, Sabahattin Eyüboğlu çevirisiyle 2008 yılında okuyucularla buluşur. Dilerseniz kitabı okuduktan sonra sahnelendiği bir oyunu izleyebilir, okuduklarınıza canlı bir şekilde şahit olabilirsiniz.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Döneminin en bilinen isimlerinden olan William Shakespeare, oyun yazarı kimliğiyle bugün bile ününü korur. Shakespeare'in kült hâline gelmiş eşsiz tiyatro metinleri sadece Hamlet ile sınırlı değil. Yazarın diğer oyunlarını da okumak isterseniz Bir Yaz Gecesi Rüyası ve Romeo ve Juliet adlı eserlerine göz atabilirsiniz.

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Kitap... Yasak...
Fikri Sabit

Çok yakın bir arkadaşım dün keyifli bir öğlen kahvesini karşılıklı höpürdettiğimiz sırada Hanefi Avcı’nın “Haliç’te Yaşayan Simonlar”ını aldığını söyleyiverdi aniden. Şaşırmıştım zira bu tür kitaplarla pek arası olmadığını bilirdim. Şaşkınlığımı ona da geçirince, canım ne olur ne olmaz, yasaklanır falan, elimde olsun istedim, diyerek konuyu kapattı. Evet, konu kesinlikle kapanmıştı; yasaklanan, yasaklanma ihtimali olan bir kitabı kim okumak, ona sahip olmak istemezdi ki! Durum ikimiz için de işte böylesine açık ve de berraktı... Oldum olası yasaklanmış kitapları okumak isterim, ilgimi çeksin çekmesin, iyi yazılsın kötü yazılsın fark etmez, bir kitap yasaklandı mı, toplum ahlakına mugayir mi bulundu, işte o noktada benim gözümde okunası olur. Yasakçı zihniyet de okurun bu tür sapkın eğilimlerini bildiğinden olsa gerek, bu işi elinden geldiğince sessiz sedasız yapmaya .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

17.03.2021

Başyapıt

Bin yıl geçse de eskimeyecek bir başyapıt. Sabahattin Eyuboglu çevirisi de ayrıca bi harika

15.03.2021

Tavsiye ediyorum

Kesinlikle okunması gereken kaliteli bir kitap.

21.02.2021

Yorumluyorum

Sadece döneminin değil tüm dönemlerin en klas eserlerinden biridir.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.