22,8 TL
Standart Teslimat : 10 Ağustos - 13 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Halk Şairleri 1.Kitap-Sadettin Nüzhet Kitap Açıklaması

 

Eski harflerle yazılmış edebî eserler kadar ilmî eserlerin de yeni harflere aktarılıp yayımlanarak ilgililerin istifadesine sunulması edebiyat araştırmaları açısından önem arz etmektedir. Özellikle kişisel arşivler ve geniş bir veri tabanına sahip büyük kütüphaneler dışında ulaşılması pek mümkün olmayan nadir eserlerin böylelikle daha kolay ulaşılabilir hâle getirilmesi de ayrı bir önem taşımaktadır. Türkiye’de halk bilimi çalışmalarına öncülük eden araştırmacılardan biri durumundaki Sadettin Nüzhet Ergun’un, ilk baskısı 1926 yılında yapılmış ancak daha sonra yayımlanmamış bir çalışması olan Halk Şairleri’nin Birinci Kitap’ı, bu öneme binaen yeni harflere aktarılarak yayına hazırlanmıştır. Birçok halk şairiyle ilgili, başka kaynaklarda yer almayan bilgi ve şiir örnekleri de içeren kitap, bu hâliyle alandaki bir boşluğun doldurulmasına katkı sağlayacaktır.

Prof. Dr. İbrahim Dilek

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

11.05.2019

Edebiyat ve emektarları...

Nuzhet Ergun Bey'in bu kitabı bir edebiyat kitabı olmasından öte tarih, sosyoloji, tasavvuf kitabı olarak da görülebilir. Onlarca degerli şairimize ait bu şiirler sadece Turkce değil buram buram tarih kokuyor. Buna benzer pek cok kitabı hazırlayan Nuzhet Bey ise 20. yüzyılın baslarinda doğan ve hepsi birer azim abidesi olan halk bilimi emektarlarindan biri olup 45 yillik kısa ömrüne, ömründen fazla eser sığdırmış olması o dönemin "Çalışmak ibadettir." anlayışından olsa gerektir.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.