Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması


Öz-farkındalık büyük bir armağan, hayat kadar değerli bir hazinedir. Bizi insan yapan şeydir. Ama bedeli de çok ağırdır ölümlülük yarası. Varoluşumuz, büyüyüp gelişeceğimiz ve kaçınılmaz bir şekilde ölüp yok olacağımız bilgisiyle gölgelenir.
Ölümlülük düşüncesi tarihin başından beri peşimizi bırakmaz. Dört bin yıl önce Babil kahramanı Gılgamış, arkadaşı Enkidu'nun ölümü üzerine yukarıda alıntıladığım sözleri söylemiştir: "Sen artık karanlıklar içindesin ve beni duyamaz oldun. Ben de öldüğümde Enkidu gibi olmayacak mıyım? Yüreğim umutsuzluk içinde. Ölümden korkuyorum."
Gılgamış hepimiz adına konuşuyor. Onun ölümden korktuğu gibi hepimiz korkarız her erkek, kadın ve çocuk ölümden korkar. Bazılarımız için ölüm korkusu genelleşmiş bir huzursuzluk şeklinde dolaylı olarak kendini gösterir ya da başka bir psikolojik bozukluk kılığına girer; bazılarımız ölümle ilgili açık ve bilinçli bir anksiyete yaşarken, bazılarımız için ölüm korkusu bütün mutluluk ve sevinci engelleyen bir dehşet haline gelir..." Son derece kişisel olan bu kitabını Irvin D. Yalom, ölüm korkusuyla verdiği mücadele sırasında öğrendiklerinden yola çıkarak hazırlamış. Ölümle siz yüzleştiniz mi? Irvin D. Yalom okuyucularına ölümle korkmadan yüzleşmenin yollarını hastalarıyla seanslarında edindiği deneyimler yardımıyla biz okuyucularına aktarıyor.Sayfa Sayısı: 256

Baskı Yılı: 2008


Dili: Türkçe
Yayınevi: Kabalcı Yayınevi

 

Puanlamalar

%81,3
%12,5
%6,3
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

18.09.2009

Yaşam Ölmeye Değer

Bu kitabı okuduktan sonra güneşe baktığınızda gözünüz kamaşmayacak.

07.05.2009

ölüme bakmak

Bir önceki eleştriye ekleyecek pek birşey yok, gercekten etkileyiçi bir kitap..
Ancak  cevirinin dili oldukca ağır yetersiz ve hatalarla dolu.
Özellikle son kıısmda devrik cümleler ve ağdalı dil anlaşılmasını olumsuz etkilemiş. Diğer kitaplarındaki akıçılık ve şiirsellik olmadığı gibi ifadeler de yetersiz.. Bu da okuyuca kadar yazara da yapılan öneml bir haksızlık.

07.10.2008

Güneşe Yalom´la Beraber Baktım

İrvin Yalom, her yeni kitabını aceleyle alıp,nefesimi tutarak okuyup,sonraki romanını hevesle beklediğim sayılı yazarlardan bir tanesidir.Bazı yazarları sadece benim için yazıyor diye düşünmeyi severim, Irvin Yalom da benim için yazan sayılı yazarlardan biri, çünkü her kitabını bitirdiğimde hayatımdaki anlamların bir parça daha genişlediğini hissetmişimdir.

Bana göre baş yapıtları olan Nietzsche Ağladığında, Varoluşçu Psikoterapi, Bugünü Yaşama Arzusu Schopenhauer Tedavisi kadar çarpıcı olmasa da,olgunluk döneminin sonlarında yazdığı Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek kitabını da sevgiyle okudum.Son kitabında Yalom'un kendi ölümüne bakarken,iç dünyasını dinginleştirmek için gösterdiği çabayı görmek beni hüzünlendirdi. Eski dostum galiba bu sefer kendini terapiye almıştı.

Çoğu romanının temelinde yaşam ve ölüm uzlaşmasını konu alan Irvin Yalom, ilerleyen yaşı nedeniyle yaklaşmakta olan kendi ölüm farkındalığının çığlığı ile kısalan yaşam zamanını uzlaştırmaya çalışıyordu, bu çabayı içimde hissettim. Bu kitabında aynı anda hem danışan, hem de psikiyatrist olmayı başarmış. Yalom'a arkasında bıraktığı verimli ve başarılı yaşamına duyduğum saygıyla, kendi ölüm yüzleşmesinde tekrar baktım.

Kendi ölümümüzü fark edip, onu cesaretle kabullenmek için yaşamımızı anlamlı ve verimli kılmanın önemini Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek bana bir kez daha hatırlattı.

Eğer Irvin Yalom'la ilk tanışmanız bu kitap ile olacaksa, Nietzsche Ağladığında ya da Bugünü Yaşama Arzusu Schopenhauer Tedavisi'ni de okumadan bu yazarı keşfedemezsiniz.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız