4/5 - 5 Kişi Yorum Yap, Kazan!
26,6 TL
38,0 TL %30
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 25 Ağustos - 27 Ağustos
Standart Teslimat’ta 60 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması

“Güneşin ya da ölümün yüzüne doğrudan bakamazsınız.” 


 


Ölüm korkusu insanları hayvanlardan ayıran şeydir; her din, her kültür bu korkuyu yatıştırmaya çalışmaktadır. Yalom, yaşadığımız anksiyetelerin çoğunun özünde ölüm korkusunun yattığını söylüyor. Bunu anlamamız ise genellikle bir “uyanma deneyimi” sayesinde gerçekleşir: bir rüya, yakınını kaybetme, hastalık, travma, yaşlanma… 


Kendi ölümlülüğümüzle yüzleşince önceliklerimizi yeniden belirler, sevdiklerimizle daha derinden iletişime geçer, hayatın güzelliklerini daha çok takdir edip kendimizi gerçekleştirmek için gerekli riskleri almaya daha istekli oluruz. 


Irvin Yalom, “Ben de herkes gibi ölümden korkarım… Bir türlü kurtulamadığımız karanlık gölgemizdir o bizim,” diyor. Ancak bu eserinde ölümle yüzleşen hastalarının çoğunun hayatlarını nasıl değiştirdiğini ve zenginleştirdiğini, onlar için gerçekten önemli olan kararları nasıl verdiklerini mercek altına alıyor. Yalom kitabı için, “Karamsar bir kitap değil bu… daha çok her anın ne kadar değerli olduğunun bilinmesini umuyorum,” diyerek, ele aldığı konunun önemini vurguluyor. 


 


“Yalom terapist koltuğunun Şehrazad’ı. Eserleri tek kelimeyle muhteşem.” 


Laura Miller, New York Times 


 


“Irvin Yalom bizi çevreleyen şeytanlar hakkında bir melek gibi yazıyor.” 


Rollo May 


 


Güneşe Bakmak, ne bir ders kitabı ne de sıradan bir kişisel gelişim kitabı. Felsefi olduğu su götürmez ancak kesinlikle sıkıcı değil. Her bölümü hastalarının anekdotlarıyla dolu.” 


Washington Post 


 


 “Peki, ölüm dehşetine karşı ne yapabiliriz? Yalom’un sunduğu tedavi başkalarıyla gerçek bağlar kurmayı, gerçekten yaşadığını hissetmeyi ve başkalarının hayatlarında olumlu etkiler yaratmayı içeriyor. Bu bariz görünen amaçlara ulaşmak elbette kolay değil: Hangi düşünen ve hisseden insan hayatını pişmanlık duymadan yaşayabilir ki?” 


San Francisco Chronicle 


 


“Irvin Yalom, güzel ve cesur bir kitap yazmış. Ölümle yüzleştiği kadar teskin edici bir kitap. Yalom, hepimizin yüzleşmesi gereken bir paradoksu anlamamıza yardımcı oluyor: Fiziksel ölüm bizi yok eder ancak öleceğimizi bilmek bizi kurtarır.” 


George Valliant, Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi Yetişkin Gelişimi Bölümü Başkanı 


 


(Tanıtım Bülteninden)


 


 

 

Puanlamalar

%60
%20
%0
%20
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

10.02.2019

ölümü anlamak

Psikoterapi ölüme hazırlık  konusunda çözüm olabilir mi? Okuduğunuz bu kitap bu noktada değerlendirilebilir. Yazar kitabın sadece tıbbi öğelerle değil felsefeyle de değerlendirerek çözümler üretmeye çağırıyor bizleri. -Ölümün anlamı, ölümle yüzleşme ve ölüm korkusunun giderilmesini amaçlayan bir kitap.-Yazarın deyimiyle 75 yaşındaki bir psikoterapistin ( yani kendisinin) ölüme yaklaşırken ölümle ilgili duyarlılığını azaltma çabasının bir sonucu olarak ortaya çıkmış bir kitap.  -Yazar, ölüm anksiyetesini hafifletmek konusunda çok şey öğrendiğini ve hala hayatta zihinsel açıdan sağlamken bu bilgileri insanlara aktarma amacıyla bu kitabı yazmış. Yani öğrendiği, yaşadığı deneyimleri bir tür aktarma çabası olarak ortaya çıkmış bir kitap.-Epiküros’a göre ölümden sonra, doğumdan önceki var olmama hali olacak. O halde ölümden korkmanın bir anlamı yok.Kitap 7 bölümden oluşmakta. Irwin Yalom, Güneşe Bakmak’ı ölümle yüzleşmesinden doğan çok kişisel bir kitap olduğunu söylüyor. Ona göre “Ölüm korkusu bütün insanlarda ortaktır, hiç ayrılmadığımız gölgemizdir.”

;
x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız