Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Günaydın Geceyarısı Kitap Açıklaması

 


Jean Rhys (1894-1979), yaşamı da yazdıkları kadar ilginç bir yazar. Günaydın Gecyarısı, yazılışının üzerinden yirmi yıla yakın bir süre geçtikten sonra bir gün BBC'de radyofonize edilerek yayınlanır ve umulmadık yankılar uyandırır. Ancak Jean Rhys ortalarda yoktur. Hayatta olup olmadığı bile bilinmemektedir. Yazarın izini süren meraklıları, sonunda onu bir kıyı kasabasında yapayalnız bulurlar. Yazar, o yapayalnızlığı içinde de durmamış, yazmıştır. Yıllar önces bıraktığı Londra'ya döner. Kitapları ardı ardına basılmakta, kapışılmaktadır. İngiltere'nin en büyük iki edebiyat ödülü Jean Rhys'e verilir. Ama artık yazar 72 yaşındadır. Günaydın Geceyarısı, yazarın ortadan yok olmadan önce yazıp yayımladığı romanıdır ve o güne kadar yazdıkları arasında en etkileyici, en ürkütücü olanıdır. Bu romanda, ilk gençlik yıllarını aramak için Paris'e dönen, kırkını aşmış, kendini içkiye vermiş bir kadının öyküsü anlatılır. Paris'te, bu umutsuz kadının karşısına yeni bir erkek çıkar. Tehlikeli ve acıklı bir oyuna girişirler.Sayfa Sayısı: 188


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

"Hepimiz mutlu olamayız, hepimiz zengin olamayız…"

Jean Rhys’ın kasvetli beşinci romanının adı, Emily Dickinson’un bir şiirinden alınmıştır. Günaydın Geceyarısı iki savaş arası dönemde geçer ve gençliğinde bulunduğu Paris’e dönmüş orta yaşlı bir kadın olan Sasha’ya odaklanır. Parçalı ve eksiltili öykü, kendisini geleneklerden kurtarmaya çalışan bir kadının yaşamının paradoksal sınırlarını keşfederken, Sasha’nın geçmişi ve bugünü arasında gidip gelir. Romanın başında, Sahsa kendisini Paris’in bilinen yerlerinden birinde konumlandırır ve bizler onun acı tatlı gençlik hatiralarının içine gömülürüz. Sanatçı Enno’yla evlenerek Londra’daki işçi sınıfı hayatının getirdiği sınırlamalardan kaçtığını ve onunla birlikte Avrupa’ya geldiğini öğreniriz. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.