4,5/5 - 8 Kişi Yorum Yap
72,0 TL
120,0 TL %40
Standart Teslimat : 01 Aralık - 06 Aralık
Bu üründe kargo bedava!

Grimm Masalları 1-2 Ciltsiz Kutulu Kitap Açıklaması


Grimm Masalları 1-2Sayfa Sayısı: 1120

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

 

Puanlamalar
%62,5
%37,5
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

25.05.2019

En iyi masal kitaplarından birisi

Bu kitap seti ile birlikte yaklaşık 10 kitap daha aldım. Her gece çocuklar uyurken en az bir masal okuyorum. Bu kitap seti, kesinlikle aldıklarım içinde en iyisi. Birçok bilinen masalı, muhteşem bir akıcılık ile aktarıyor. Iki kitapta, sanırım 200 civarı özgün masal var, çocuklarının kütüphanesinde ilk sırada.

20.08.2012

Çevirinin muhatabı önemli

Almanca bilmediğim ve karşılaştıramadığım için çevirinin başarısı hakkında hiçbir yorum yapamayacağım. Ancak eserin 2 cildinden 1 tanesini tamamen okudum; kolay anlaşılır, akıcı, yani bir masalın olması gerektiği gibi bir dile sahip... Bunun herşeyden önce bir masal derlemesi olduğunu unutmamak gerek; masallar da en başta çocuklara yönelik ve onların anlayabileceği bir dilde olmak zorundalar. Almancadaki deyimler ve atasözleri direk oldukları gibi çevrilebilseydi Türk okuyucu tarafından elbette anlaşılmayacaklardı (tıpkı pekçok Türk atasözü ile deyiminin bir Almana, hele de Alman bir çocuğa anlamsız geleceği gibi). Yani bu çeviriden, akademik bir çalışmada olması gerektiği tip bir yaklaşım ve metodoloji beklenemez. O yüzden çeviri ile ilgili eleştiriyi haklı bulmuyorum.

Eserde eleştirebileceğim tek nokta, bazı masalların son derece birbirine benzemesi ve hep aynı motiflerin kullanılmasıyla bir noktadan sonra tekdüzeleşmesi olabilir; ama düşününce bu da doğal. Yine diyorum: bu bir roman veya destan değil, sadece bir masal derleme kitabı, ve aynı kültürün masallarında benzer ögeler olması da doğal. Alman masalları ormanlarla, bunları dolduran hayvanlarla, köylü ve çiftçilerle, masum kızlara kötülük yapan üvey annelerle, kralın kızıyla evlenebilmek için zorlukların üstesinden gelen kahramanlarla dolu.. ve tabii ki çocukluğumuzdan beri tanışık olduğumuz bir çok meşhur masal da burada mevcut.

16.03.2012

Çeviri

Ürününüzü yeni satın aldım sayılır. Kitaptan bir kaç tane masal okudum. Çeviriyi yapan Kamuran Şipal´in masalların gerçek özgünlüğünü bozduğunu düşünüyorum. Kitap Alman Masallarını anlatıyor ama çevirisinde daha çok Türkçe deyimler ve atasözleri kullanılmış ve bazı masalların içeriğinde eksik öğeler var...
Kitaptan beklediğimi alamadım.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.