5/5 - 1 Kişi Yorum Yap

İlk Baskı Yılı : 2015

Sayfa Sayısı : 91

Dil : Türkçe - İngilizce

Pera Müzesi, günümüz çağdaş sanatının en sıra dışı ve ikonik isimlerinden, 2003 yılı Turner Ödülü sahibi Grayson Perry'nin (d. 1960) yapıtlarını sergileyecek. Pera Müzesi ve British Council işbi ... Tamamını gör
49,4 TL
65,0 TL %24
ya da
60 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması


Pera Müzesi, günümüz çağdaş sanatının en sıra dışı ve ikonik isimlerinden, 2003 yılı Turner Ödülü sahibi Grayson Perry'nin (d. 1960) yapıtlarını sergileyecek. Pera Müzesi ve British Council işbirliğiyle British Council Görsel Sanatlar Bölümü'nden Linsey Young küratörlüğünde gerçekleşen sergide, çağımızın en kendine özgü ve cesur sanatçılarından Perry'nin, seramik, halı ve baskı işlerinin yanı sıra, British Council Koleksiyonu'ndaki 6 halıdan oluşan büyük eser grubu Küçük Farklılıkların Kibri de yer alıyor. Gündelik olanı, insanların hayatlarını yaşama biçimini, modern dertleri, din, sınıf ve kimlik meselelerini işleyen sanatçı, kadın alter egosu "Claire" ile de ünlü. Grayson Perry, izleyenleri, güzellik, zekâ, etkileyici duygu ve nostaljinin yanı sıra korku ve öfkeyle kendisine çeken, çağdaş hayatın bir vakanüvisi olarak tanımlanıyor. Perry'nin can alıcı ve zarafetle yapılmış eserleri çocukluğuna ve bir travesti olarak hayatına göndermelerde bulunurken sınıf ve politikadan cinsellik ve dine uzanan daha geniş toplumsal meselelerle de ilgilidir.

Perry, "Fikirlerin" tek talibi olarak kavramsal sanatı reddediyor ve anlatacak hikâyeleri olan el yapımı nesnelerin süslemeci ve samimi niteliklerini savunuyor. Sergideki en erken tarihli eser, Perry'nin Turner Ödülü'ne layık görüldüğü dönem olan 2002'den seramik bir çömlek; seçki, Londra'daki National Portrait Gallery'deki büyük bir sergi için 2014'te tamamlanan bir oto-portre niteliğindeki "Günlerin Bir Haritası" ile tamamlanıyor. "Küçük Farklılıklar"ın küratörü Linsey Young sanatseverlerin, sergide Grayson Perry'nin engin hayal gücüne tanıklık edeceğini söylüyor. Young, uçaklar, alışveriş merkezleri, kiliseler, cep telefonları ve tabii ki Perry'nin yanından ayırmadığı oyuncak ayısı Alan Measles'in bu hayal gücünün ayrılmaz parçaları olduğunu belirtiyor ve sanatçının bu objeleri, eserlerinde farklı dönemlerde ve farklı formlarda tekrar tekrar kullandığına dikkat çekiyor.

Realized in collaboration with the Pera Museum and the British Council, the exhibition includes the work of outstanding and iconic contemporary artist Grayson Perry's (b. 1960) largest single body of work The Vanity of Small Differences, alongside his ceramics, tapestries, and prints. The exhibition focuses on Perry's interest in the everyday and the different lifestyles of members of society. The artist's works, rich in both content and colour, feature autobiographical references as well as map contemporary British society and its wider social issues.

Exhibition catalogue presents Perry's works after winning the Turner Prize in 2003, focusing to his main areas of interests such as issues of religion, sex, politics, class, identity, and modern concerns, and it also includes the essay of the exhibition curator, Linsey Young on the artist's career as well as Grayson Perry's interview specially realized for this show by the art critic Jacky Klein.



Sayfa Sayısı: 91

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe / İngilizce
Yayınevi: Pera Müzesi Yayınları

 

Puanlamalar

%100
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!