Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Gökdelen

Gökdelen

Gökdelen

Roman

8/10 - 13 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

Can Yayınları , Türk Edebiyatı Dizisi

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

ıGökdelen, her kitabıyla çok konuşulan, çok okunan değerli yazarımız Tahsin Yücel'in yeni romanı. 17 Şubat 2073 sabahı başlayan romanın kahramanı Can Tezcan, Türkiye'nin en önemli, en ünlü avukatlarından biri. Can Tezcan, İstanbul'u yalnızca gökdelenlerden oluşan, New York'a benzeyen ama ondan daha güzel, daha modern bir kente dönüştürmek isteyen zengin müşterisi Temel Diker'in yasal sorunlarını çözmek için bir tasarım ortaya atar: yargının özelleştirilmesini sağlayacaktır. Yergi ustası Yücel'in son romanı Gökdelen, Cihangir'de gökdelenler arasında kalmış son bahçeli evden yok edilmiş kedilere, dağda bayırda aç açık dolaşmak zorunda bırakılmış sefalet içindeki yılkı adamlarından, adına mekik dedikleri tek kişilik uçaklarından inmeyen zenginlere, hiç değişmeyen çıkarcı politikacılardan onların destekçisi medyaya kadar aslında bugün yaşadığımız çürümeyi anlatan, sürprizlerle dolu bir roman.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 287

Baskı Yılı: 2016


Ciltli:

Baskı Yılı: 2006


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 227

Baskı Yılı: 2006


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2006

Sayfa Sayısı : 287

Dil : Türkçe

ISBN: 9789750706615

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Edebiyatın bize bir diyeceği var!
Fikri Sabit

Edebiyat eseri nedir? Bir kitabın edebi değeri nasıl, hangi ölçütlere göre anlaşılır, yaratıcısıyla arasında ne tür bir bağ vardır? Ve bir nesne olarak “kitap”la okurun ilişkisi hangi düzlemlerde gelişir? Edebi eserlere karşı çoğunlukla unuttuğumuz ya da özümlediğimizi sandığımız sorular bunlar. Bir kitabı, nesne olarak, elimize aldığımız ilk birkaç dakika içinde, onunla ilgili kararımızı vermiş oluruz; kitabın kapağından tasarımına, yazarından basıldığı yayınevine, tanıtımının-eleştirisinin yayımlandığı dergiden, reklamının yapıldığı mecraya genel-geçer bir fikir edinir, vardığımız kanıyı pek de sorgulamayız.

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar (4)

TÜM YORUMLARI GÖSTER
sadece vakit kaybı

2073 yılından bahseden bir kitabı görmek heyecan verici ve merak uyandırıcı.  Fakat bu kitabı okuyup bitirmek tam bir çile oldu benim için.  Hayal gücü sıfırrr!!! 2073te 50li yaslarinda olan adamın gençlik yılları bildiğimiz 1980ler Türkiye si. İnsan 2073u görünce bi vauvv dedirtecek tasvirler bekliyor. Ama maalesef yazar telefonda konuşurken sesi hoparlore vermek gibi basit şeyleri o dönemin özelliği gibi ballandira ballandira anlatmış. Ha bir de arkadaşım sene olmuş 2073 millet kağıttan gazete okuyor. Bugün bile artık herkes internetten takip ediyor haberleri sevgili tahsin Yücel! ! Olmamış maalesef. Tarz değilsin :)

Geçmişi yazarken günü anlatmak

Bence Tahsin Yücel burda günümüzün en büyük problemi ve kapitalizmin kirli bir yüzünüde gösteriyor. -ÇÜRÜME- tabiki kimilerini 2073 yılına götürmemiş olabilir :) ben beklemiyordum da beni uzay çağında yaşatsın.

Hayal kırıklığı

Daha önce Tahsin Yücel'in Yalan ve Kumru ile Kumru kitaplarını okudum. İkisini de beğendim. Ancak Gökdelen beni şaşırttı. Öncelikle hikaye beni 2073'e götüremedi. Günümüzden farklı olan tek şey neredeyse sadece mekiklerdi. Bu romanın kahramanları 2007'de henüz doğmuş değiller. Ama sanki günümüzde yaşıyorlar gibi. Konuşmaları ve alışkanlıkları 2073'te olması muhtemel gibi değil. Sonra inandırıcı bir roman değil. Yazar "yargının özelliştirilmesi" ve "İstanbul'un gökdelenlerle kaplanması" konularını geleceğimiz için tehlike olarak görmüş bu romanda birleştirmek istemiş. Araya da bazı konuşmalar eklemiş o kadar. Kişiler arasındaki diyaloglar inandırıcı değil. Birbirlerini ikna ediyorlar ama okurken ben ikna olamıyorum. Tavsiye edemiyorum kısacası.