4/5 - 19 Kişi Yorum Yap
28,1 TL
40,0 TL %30
- Teslimat Seçenekleri -
Hızlı Teslimat : 01 Ekim
Standart Teslimat : 02 - 08 Ekim
Standart Teslimat’ta 100 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması

Karl W. Luckert sadece Göbeklitepe’nin sembollerinin ne anlama geldiklerini, mimari yapıyı anlatmıyor; neolitik çağ insanının araç ve gereçlerini, yaşam eğilimlerini, gizemlerini, din anlayışlarını, avcı toplumunun davranış biçimlerini irdeleyerek bir 

insanlık tarihi çalışması sunuyor. 

 

Göbekli Tepe kazıları bugüne dek bilinmeyen “neolitik devrim”in dinsel yapısını ortaya çıkardı. Bu kült neredeyse 12.000 yıl önce Bereketli Hilal’in, yani Mezopotamya'nın kuzeyinde, avcı-şamanlar, çakmaktaşı madencileri ve silah-yapıcıların rahiplerince kurulmuştur. Silah yapımındaki bu ilerleme sayesinde geçici bir süreliğine de olsa yiyecek bollaştı, avcı sayısı arttı ve av hayvanları sayısı da azaldı. Hayvan sayısındaki bu azalmanın  önüne geçmek için hayatın yeniden üretiminde uzmanlaşmış bir rahip kültü gelişti. Bu rahip sınıfının bitkiler ve hayvanlar üzerinde kontrol kurulabileceği yönündeki akıl yürütmesi sonucunda evcilleştirme çok teşvik edildi; bunun sonucunda oluşan “aşırı-evcilleştirme” durumu da uygarlığımızın ilk basamağını oluşturdu.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Puanlamalar

%52,6
%31,6
%0
%0
%15,8
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

23.06.2020

3.8/5

Göbekli tepe hakkında genel bir fikir sahibi olmak istiyorsanız gerçekten alabileceğiniz bir kitap ama baştan belirtmeliyim ki yazarın daha nesnel ve sade bir anlatmasını beklerken daha çok kendi yorumunu ortaya koyduğu bir kitap bence.Ara ara kızılderili yerlilerinden örnek verirken göbekli tepe anafikrini kaçırabilliyorsunuz.Onun dışında okuması keyifli ve yer yer merak uyandıran bir kitap.

25.10.2019

Uzak durun

Kitabın ismi göbeklitepe ama kitap göbeklitepe ile ilgili değil, kitap daha çok navajo yerlileri ve yazarın fantastik teorileri ile ilgili

29.08.2019

kitap yorumu

Göbekli tepe hakkında bilgi edinmek için aldım kitabı fakat hiç hayalimdeki gibi çıkmadı. Evet göbekli tepeyi ve geçmişini anlatıyor ama çok felsefik bi dili var. Ben daha yalın bir anlatım bekliyordum. Yani sizde benim gibi yalın bir anlatım bekliyorsanız kitabı tavsiye etmiyorum.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.