80,6 TL
Standart Teslimat : 15 Ağustos - 18 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Göbekli Tepe Kitap Açıklaması

 

Karl W. Luckert sadece Göbeklitepe’nin sembollerinin ne anlama geldiklerini, mimari yapıyı anlatmıyor; neolitik çağ insanının araç ve gereçlerini, yaşam eğilimlerini, gizemlerini, din anlayışlarını, avcı toplumunun davranış biçimlerini irdeleyerek bir 

insanlık tarihi çalışması sunuyor. 

 

Göbekli Tepe kazıları bugüne dek bilinmeyen “neolitik devrim”in dinsel yapısını ortaya çıkardı. Bu kült neredeyse 12.000 yıl önce Bereketli Hilal’in, yani Mezopotamya'nın kuzeyinde, avcı-şamanlar, çakmaktaşı madencileri ve silah-yapıcıların rahiplerince kurulmuştur. Silah yapımındaki bu ilerleme sayesinde geçici bir süreliğine de olsa yiyecek bollaştı, avcı sayısı arttı ve av hayvanları sayısı da azaldı. Hayvan sayısındaki bu azalmanın  önüne geçmek için hayatın yeniden üretiminde uzmanlaşmış bir rahip kültü gelişti. Bu rahip sınıfının bitkiler ve hayvanlar üzerinde kontrol kurulabileceği yönündeki akıl yürütmesi sonucunda evcilleştirme çok teşvik edildi; bunun sonucunda oluşan “aşırı-evcilleştirme” durumu da uygarlığımızın ilk basamağını oluşturdu.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

29.01.2021

İsabetsiz

Yazar önsözünde aynen şöyle diyor. Kitabi yazdım ama son halini kimse okumadı. Hataların tümü bana ait. Arkadaş bu nasıl bir kafa. İnterdisipliner bir çalışma olduğunu söylüyorsun ok. Ama henüz kazıların devam ettiği bir konu hakkında sınırsız bir olcusuzulukte subjektif önermeler de bulunuyorsun. Benim daha hayret ettiğim nokta k. Schmitdt in nasıl oldu da son halini görmediği bir kitaba ön ayak oldu. Öte yandan kazısini yonettigi k.s bile konuya temkinli yaklaşıyor. Netice. Din tarihcisiyim demesine rağmen kronolojik tutarsızlıklarla konuyu harmanlama ya çalışıyor. Gelmiş burda Amerikan yerlileri üzerinden çıkarım yapmaya çalışıyor. Arkeolojik veri sıfır. Konu dağınık. Bitse de gitsek dediğimiz türden bir çalışma. Gidin mekanı görün kesinlikle daha çok yararlı olacaktır.

05.10.2020

sadece göbeklitepe bilgilerine yerine, karşılıklı antropolojik yolculukları anlatan bir kitap.

23.06.2020

3.8/5

Göbekli tepe hakkında genel bir fikir sahibi olmak istiyorsanız gerçekten alabileceğiniz bir kitap ama baştan belirtmeliyim ki yazarın daha nesnel ve sade bir anlatmasını beklerken daha çok kendi yorumunu ortaya koyduğu bir kitap bence.Ara ara kızılderili yerlilerinden örnek verirken göbekli tepe anafikrini kaçırabilliyorsunuz.Onun dışında okuması keyifli ve yer yer merak uyandıran bir kitap.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.