Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Girişimcilik Üzerine Notlar Kitap Açıklaması

 


Günümüzde giderek sayıları artmakta olan başarılı girişim örnekleri, dikkat çeken girişimci hikâyeleri, ardından gelecek olanlara bir nevi örnek teşkil etmektedir. Popülerlik arttıkça ortaya çıkan bu ivme devlet- hükümet politikaları, üniversite ve araştırma kuruluşlarının bilimsel nitelikli çalışmaları, özel sektörün cazibesi sayesinde destek bularak gelişmeye ve genişlemeye devam etmektedir.

Böylece kendi içinde bir çevrim yaratmakta olan bu durum, yeni girişimlerin ortaya çıkmasına, yeni girişimlerde bulunularak yeni işletmeler kurulmasına önayak olacaktır. İnsan yaşamını, özlemlerini, isteklerini, hedeflerini ve başarılarını belirleyen tüm unsurlar, onun ihtiyaçlarından doğmaktadır. İhtiyaçların her birinin ekonomik değere sahip mal ve hizmetler ile karşılanma ihtimali yoktur kuşkusuz. Ancak tüm ekonomik değeri olan mal ve hizmetlerin de insan ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlandığı, üretildiği ve pazarlandığı da bir gerçektir. Girişimcilerin, girişimi gerçekleştirme amaçları ve bunun neticesinde ulaşmak istedikleri sonuçlar her şekilde insan ihtiyaçlarının sonsuzluğuna dayanmaktadır. Tüm başarılı girişim örnekleri insan ihtiyaçlarını iyi analiz etmiş ve bu ihtiyaçlara doğru yanıtları vermiş girişimcilerin emekleri ile ortaya çıkmıştır.

Girişimcilik çabaları ile ortaya çıkmış yeni işletmelerin kurulmasının istihdama olumlu etkisinin olacağı düşünüldüğünde piyasalardaki mal ve hizmet tüketiminin artışının gözlemleneceği tartışılmaz bir gerçektir. Dolaylı olarak bakıldığında girişimci faaliyetlerin artmasının ve girişimciliğin ülke ekonomisine önemli katkısı olduğunu söyleyebiliriz. Günümüzde girişimcilik, ülke kalkınmasında olduğu kadar, bölgesel, yöresel (yerel), kentsel, kırsal kalkınmada da önemi giderek artmakta olan bir olgudur. Kısaca girişimciliğin önemi kalkınmaya sağladığı katkılarla doğru orantılıdır.

Günümüz küresel dünyasında her geçen gün karşımıza daha da çok çıkan girişimcilik olgusu, popüler kültürden akademik dünyaya kadar çok geniş bir çerçevede gündeme gelmektedir. Kendilerinden gurur ve şaşkınlıkla bahsedilen girişim ve girişimcilik örnekleri yerel, ulusal ve hatta uluslar arası medyada, geniş yankılar uyandırmakta; vakalar yeni girişimlerin ve girişimcilerin önünü açarak motive edici unsurlara dönüşmektedir. Girişimci çabalar noktasında benzer örneklerin önemle incelenmesi, vakalardan yola çıkılarak yeni analizler ve gelişen dünyanın siyasal ve ekonomik dinamiklerine göre yeni saptamalar yapılması gerekmektedir. Bu kitapta girişimcilik ile ve girişimciliği ilgilendiren ana unsurlar ile ilgili temel tanım ve saptamaların yanı sıra, bazı dikkat çeken girişimcilik örneklerine de yer verilmiştir.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 144

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: Paradigma Akademi Yayınları

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.