17,1 TL
Standart Teslimat : 01 Temmuz - 04 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Gezgin Kule ve Kitapkurdu Metafor Olarak Okur Kitap Açıklaması

 

Dünyanın hikâyelerden meydana geldiğini düşünen yegâne varlık insandır, dünya kitabını türlü kılıklara bürünerek okuruz: Gezgin olur, aydınlanmaya giden hacılar gibi sayfalarda yol alırız; toplumdan kaçar, okuyarak kendi fildişi kulelerimize çekiliriz. Bazen bilgiyi özümsemek için değil de kitapkurtları gibi kendimizi sözcüklerle tıka basa doldurmak için yalar yutarız kitapları.


 


Manguel olağanüstü geniş ufkuyla ve birikimiyle okurları ve onların dört binyıldır dünya denilen metinle kurdukları ilişkiyi anlatan metaforlar zincirini irdeliyor. Kitaplarla şaşkına dönmüş Don Quijote ve hac yolcusu Dante, öğrendikleriyle felce uğrayan Prens Hamlet, okuduklarıyla yaşamak istediği hayatı birbirine karıştıran Emma Bovary gibi bildik kahramanların yardımıyla edebiyat karakterlerinin okurlara ve okumaya dair değişken tutumlarını yansıtan bir yol haritası çıkarıyor.


 


Okuryazar toplumlar, yazılı söz üzerine kurulmuş toplumlar insanla evren arasında algılanan ilişkiyi adlandırmak için temel bir metafor geliştirmişlerdir: dünya okumamız gereken bir kitaptır.


(Tanıtım Bülteninden)

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

16.04.2019

Farklı Okur Profilleri

Okuryazarlığa dair okuduğum en iyi kitap gibi iddialı bir girişle başlayabilirim. Hayranlıkla okudum, kitap farklı okur profillerini metaforlarla, iz bırakmış karakterlerle bize tanıtıyor, örneğin öğrendikleriyle felce uğrayan Prens Hamlet, okuduklarıyla yaşamak istediği hayatı birbirine karıştıran Emma Bovary gibi kahramanlar. Manguel’ in kitabı böldüğü temel başlıkları var: Gezgin olarak okur başlığı altında okuyucuyu kitaplar üzerine dolayısıyla dünyada seyahate çıkmış bir gezgin olarak görürken, fildişi kulede okur başlığında her ne kadar sözcüklerle inşa edilmiş olsa da okuyucunun inzivaya çekilip kendi zekasıyla baş başa kalabileceği bir sığınak çizer. Son olarak kitapkurdu okur profilinde gerçeklik algısını yitiren, kitaba canlılık yükleyen ve Sherlock Holmes' a mektuplar gönderebilecek potansiyeldeki okurlardan bahseder, ki bu okurlar ilginç olmasına rağmen bir realitedir..

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.