11,7 TL
Standart Teslimat : 13 Ağustos - 16 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Genç Werther'in Acıları - Hasan Ali Yücel Klasikleri Kitap Açıklaması

 

Sizce de 1774 yılından bu yana eşsiz yerini koruyan, kült bir romanla tanışmanın vakti gelmedi mi? O halde Dünya edebiyatının önemli isimlerinden olan Goethe'nin sade ve akıcı bir anlatımla ele aldığı Genç Werther'in Acıları, sizleri bekliyor. Tek taraflı aşklar ve kavuşamayan aşıklar, yüzyıllardır işlenen konular arasında. Günümüzden çok uzakta, umutsuzca yaşanan bir aşkın ana karakteri nasıl etkilediğine soluksuz bir şekilde şahit olacaksınız. Yazıldığı dönemden günümüze kadar birçok kişinin hayatını etkileyen Johann Wolfgang von Goethe'nin Genç Werther'in Acıları eserini çok seveceğinizden eminiz. Uzun süre etkisinden çıkamayacağınız, hikâyesiyle sizi saracak bu eserde nelerle karşılaşacağınızdan kısaca bahsedelim.

 

"Genç Werther'in Acıları" adlı kitabı neden okumalısınız?

Genç Werther'in Acıları, Goethe'nin ses getiren ve hâlâ ilk günkü kadar rağbet gören eşsiz bir eseri. Roman, Werther ile arkadaşı Wilhelm arasında geçen mektuplardan oluşuyor. Yeni bir yere taşınan Werther, burada komşularıyla vakit geçirmeye başlıyor ve Lotte ile tanışıyor. Lotte nişanlı bir kız olsa da Werther, bu durumun yanlış olduğunu bile bile ona ilgi duymaktan kendisini alamıyor. Nişanlısı ile Lotte'yi gördükçe daha fazla acı çeken Werther, ona kavuşamayacağının farkına varıyor ve tam da bu noktada hayatı hakkında bir karar veriyor. Hayatınızda bambaşka yer edinecek eseri bitirince neden daha önce okumadığınızı sorgulayabilirsiniz.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Goethe'nin bu romanını kendi hayatından ilham alarak yazdığını biliyor muydunuz? İş hayatında tanıdığı, nişanlı bir genç kadın olan Charlotte'ye duyduğu ilgi; eserin konusu olur. Goethe'nin Genç Werther'in Acıları adlı çarpıcı romanı, yayımlandığı dönem oldukça ses getirir ve kitaptan etkilenerek intihar edenler olur. Dönemin ilk örneklerinden olan psikoloji odaklı roman, artan intihar sayıları yüzünden sakıncalı bulunarak yasaklanır. Yasaklar, kitaba duyulan ilgiyi azaltmaz; aksine Almanya'daki genç erkekler, tıpkı Werther gibi mavi ceket ve sarı pantolon giymeye başlar. Yıllar geçtikçe eserin önemi anlaşılır ve roman, adını diğer Avrupa ülkelerine duyurur. Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi'nde yer alan roman, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları etiketiyle Türkiye'deki okurlarıyla buluşur. Ayrıca eser, kendinden sonra yazılan birçok esere konusu ve üslubu ile örnek olur.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Goethe, edebiyat tarihinin en önemli yazarlarından biri olarak Genç Werther'in Acıları gibi başka kült eserler de yazar. Kült olan eserleri, Goethe'nin eşsiz ve evrensel kalemi ile okumak isterseniz Faust ve Yeşil Yılan Ak Zambak adlı eserlerine göz atabilirsiniz. 

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

01.08.2021

Okunmalı

Werther ile empati kurabildiğiniz ve onun anılarında beraber kaybolabildiğiniz taktirde bir aşk romanının çok ötesine geçen muhteşem bir eser.

16.04.2021

Etkileyici

Kullanılan dilin akıcı olmadı kitabi daha da güzel kılıyor

22.03.2021

:)

Çok çok güzel

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.