48,75 TL
Standart Teslimat : 01 Haziran - 04 Haziran
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Gen Çeviktir Kitap Açıklaması

 


Genlerle ilgili son keşiflere dayanan başarılı bilim yazarı Matt Ridley, insan davranışlarının kökenine eğildiği bu özenli kitabında dikkatini doğa-yetiştirme tartışmasına çeviriyor.
Doğa ve yetiştirme partizanları arasındaki yüzyıl savaşını naklediyor Ridley, böylelikle insanoğlu dediğimiz çelişkilerle yoğrulmuş bu varlığın aynı anda nasıl hem özgür irade sahibi hem de içgüdüler ile kültürün etkisi altında olduğunu açıklıyor. İnsan genomunun şifresinin çözülmesiyle artık biliyoruz ki genler beynin yapısını kabaca belirlemekle kalmıyor, ayrıca deneyimlere yanıt verebiliyor, sosyal tepkiler meydana getirebiliyor, hatta bellek oluşturabiliyorlar. Genler, iradenin hem sonucu hem de sebebidir.

"Ridley bilim yazarı olarak çok yetenekli. En zorlu tartışmaları zekice benzetmelerle aydınlatmasını biliyor."
-New York Times
"Ridley'in değindiği mesele için duyduğu heyecan okuyucuya bulaşıyor... Gösterişli, esprili, mizah anlayışına sahip bir tarzla yazıyor. Karışık meseleleri sıradan okuyucuya rahatlıkla anlatıyor."
-Los Angeles Times
"Kitap, kavrayış gücüyle, bilgelikle, şık bir tarzla yazılmış... Bizi biz yapan şeyin ne olduğuyla ilgili son keşifleri açık bir dille anlatıyor, konu ne olmak istediğimiz şeye gelince de bu keşifleri nasıl değerlendirmemiz gerektiğini söylüyor bize."
-Steven Pinker


MATT RIDLEY, 7 Şubat 1958 doğumlu. Doktorasını zooloji dalında Oxford Üniversitesi'nde yaptı. Kitapları altı farklı edebiyat ödülüne aday gösterilmiştir. Kendisi hem bir bilim insanı, hem gazeteci, hem de köşe yazarıdır. Aynı zamanda İngiltere, Newcastle'daki International Centre for Life (Uluslararası Hayat Merkezi) kurumunun başkanlığını yürütmektedir. New York'ta, Cold Spring Harbor Laboratuvarlarında misafir profesörlük de yapmaktadır. Yazdığı popüler bilim kitapları çok sayıda dile çevrilmiştir. Ridley'in diğer eserleri şunlardır: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994), The Origins of Virtue: Human Instincts and the Evolution of Cooperation (1997), Genom. Bir Türün Yirmi Üç Bölümlük Otobiyografisi (Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi 2007), Francis Crick: Discoverer of the Genetic Code (2006).Sayfa Sayısı: 368

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

09.07.2015

Doğa ve Yetiştirme (Nature and Nurture)

Canlıların gelişiminde doğa ve yetiştirmenin (nature and nurture) kişiliği oluşturma ve gelişimdeki etkisi mercek altına alınıyor. Doğum öncesi ve sonrası damgalama (imprinting)´nın önemini anlatıyor. Örneğin karanlıkta büyütülen maymunların görme yetisini kaybetmesi, yumurtadan çıkan kazların gördükleri ilk canlıya bağlanmaları ya da II.D.S. yıllarında yetersiz beslenen Finli annelerden doğan çocukarın şeker hastası olması gibi. Oksitozin´in ve hox geninin işlevini, Asperger sendromunu, ünlülerden bazılarının (Immanuel Kant ve Isaac Newton vb.) şizofrenin hafif bir türü olan şizotipal olduklarını, kişiliğin aksine zekanın aile ortamından etkilendiğini ve  daha bir çok şeyi bu kitaptan öğreneceksiniz. Tercümesi oldukça güzel bu kitabın konusu ilginizi çekiyorsa  keyifle okuyacağınızı söyleyebilirim. Bu arada kitabın 30. sayfasında şempanzeyle insan arasındaki dijital genetik farklılığın on bir ayak (yaklaşık 30 santimetre ) kalınlığında bir kitap olacağı belirtiliyor. Inch - ayak (foot) olarak tercüme edilmiş.  

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.