Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması


Kant'in dilinde bilim, 'saf' ama bilgimizi genişleten yargılardan oluşan çeşitli bilgi alanları; 'bilim olarak metafizik' ise, doğaya ve ahlâklılığa ilişkin, bu nitelikte bilgilerden oluşan bir sistem anlamına geliyor.

İnsanın bilme yetisinin sınırlarını aşması sonucu ortaya çıkan eski metafiziğin kuruntularını bir kenara itmek ve "bilim olarak metafiziği" kurabilmek için, ilk önce insanın bilme yetisinin sınırlarını çizmek, "insanın bilme yetisi neleri bilebilir?" sorusunu yanıtlamak gerekiyor. 1883'te yayınlanan Gelecekte Bilim Olarak Ortaya Çıkabilecek Her Metafiziğe Prolegomenada Kant, insanın bilme yetisinin sınırlarını çizmenin ilk denemesini yapıyor. Bilgi Felsefesiyle uğraşan herkesin okumasında yarar olan bir kitap.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 156

Baskı Yılı: 2011


Dili: Türkçe
Yayınevi: Türkiye Felsefe Kurumu

 

Puanlamalar

%50
%50
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

17.11.2018

Kant'ı anlamak için iyi bir başlangıç.

Kitabın adına bakınca sanki çok ağır bir kitap gibi geliyor ama böyle değil.  Prolegomena önsöz demek.... Kant'ın 3 önemli Kritiğini(Saf, Pratik, Yargı) anlamak için çok faydalı bir kitap. Öncesine biraz  Felsefe bilginiz varsa daha iyi olur.  Ayrıca kitabı Türkçe'ye çeviren İoanna Kuçuradi  Türkiyenin ilk kadın filozofların biri ve çok değerli bir üniversite hocasıdır.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız