Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Geç Kalan Adam - Ahmet Hamdi Tanpınar

Geç Kalan Adam - Ahmet Hamdi Tanpınar

Geç Kalan Adam - Ahmet Hamdi Tanpınar

10/10 - 1 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar:
Yayınevi :

Doğan Kitap

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Bir yazarın biyografisi, bir huzursuzluğun romanı...

Şair, yazar, gazeteci Sefa Kaplan (1956), lise son sınıfta okurken Huzur'u "birdenbire" ellerinde bulmasıyla başlayan, "Ahmet Hamdi Tanpınar'ın hocalık yaptığı kürsüde asistan olabilmek amacıyla" İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'ne girmesiyle devam eden ve bugüne kadar şiddetini ve yoğunluğunu artırarak bir ömürdür süren Ahmet Hamdi Tanpınar hayranlığını, dikkatini, ilgisini şimdilik bu kitapla noktalıyor.

Şurası bir hakikat ki, Geç Kalan Adam bir Tanpınar biyografisi. Ama, "Hayatı-Sanatı-Eserleri" kalıbını izleyen bildik yazar biyografilerinin bir hayli dışında ve üstünde. Tanpınar'la Kaplan'ın mektuplaşmalarını da içeren, alışılmışın dışındaki romanvari yapısı, elimizdeki metnin biyografi olmaktan çıkıp neredeyse bir otobiyografiye dönüşmesini sağlıyor. Biyografi yazarı olarak Kaplan'ın, Tanpınar'ı Tanpınar yapan efsanevi üsluba müthiş hâkimiyetini de her sayfada apaçık görmemiz mümkün. Böylece, 20. yüzyılın (neden söylememeli: gelecek yüzyılların da!) Türkçesinin bu büyük ve özel yazarının bütün hayatında "ferdî saadet" ile "fikrî saadet" arasındaki huzursuz gidiş-gelişlerini, sadece o kadar istediği halde ancak 52 yaşında gidebildiği Paris'e değil her yere ve her şeye geç kalışlarını, bir Tanpınar romanı içinde yol alırmışçasına ve herhalde onun da seveceği bir film seyreder gibi takip ediyoruz.
(Tanıtım Bülteninden)


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 563

Baskı Yılı: 2013


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 540

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: Doğan Kitap

İlk Baskı Yılı : 2013

Sayfa Sayısı : 563

Dil : Türkçe

ISBN: 9786050917741

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Kişisel tonu ve üslubu hasebiyle bir Tanpınar biyografisinden ziyade, Ahmet Hamdi biyografisi olan bu yarı-roman-yarı-biyografiyi okuyunca Ahmet Hamdi’nin hem fikri saadet hem de ferdi saadete neden uzak olduğunu, onun başına musallat olan çelişkilerin bugün de halen nasıl devam ettiğini, sadece anlamakla kalmayıp, tecrübe de edebilirsiniz. Evet, herhalde en önemli şey de bu: "Roman" kıvamında yazılan bu biyografi insana, sadece mesafeli bir kavrayış değil çok şahsi bir tecrübe edinme olasılığı da tanıyor..

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmadı!