Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Freud'dan Lacan'a Psikanaliz Kitap Açıklaması

 


"Tam bir gizem bozucu, put kırıcı olan Freud'un gizemlileştirilmesi, putlaştırılması, tarikatlaştırılması ve tam tersini yapmaya çalışırken benim çalışmalarımın da bu yönde kullanıma açık olması endişesi beni huzursuz ediyor.

Bu nedenle okurdan rica ediyorum; lütfen bu kitabı bilimsel bir kuramı anlamaya çalışır gibi, yani her kuramın hak ettiği şekilde eleştirelliğinizi koruyarak, zekânızı kullanarak okuyun. İnanmayın; ölçün, değerlendirin, anlayın ve en önemlisi çok daha köklü doğabilimi alanlarından öğrendiklerinizle karşılaştırarak okuyun. Çünkü sorunumuz, bilim adamı Freud'a sadakat değil liyakattir."

Bir kaynak eser konumuna erişen Freud'dan Lacan'a Psikanaliz'in gözden geçirilmiş yeni baskısında da, dördüncü baskıda eklenen iki yeni makale bulunuyor: "Lacan'ın Avrupa Düşüncesindeki Yeri" ve "Freud'a Liyakat". Kitabın birinci ve ikinci baskılarındaki ilk bölümler, bu baskıda art arda yer alıyor; aynı örnekler, aynı kaynaklar ama farklı bakış açılarıyla. Böylelikle, Tura'nın psikanalize bakışındaki değişimi okurun izleyebilmesi mümkün oluyor.Sayfa Sayısı: 240

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Kanat Kitap

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

06.04.2006

Yaklaşım ve Üslup Başarısı

Kitabı okumadan evvel yazarı olan S. M. Tura hakkında pek bilgi sahibi değildim. Nasıl bir yaklaşıma sahiptir, genel felsefesi nasıldır, üslubu nasıldır vb. vb.
<br>
Psikolojiye eğilen kimi kitaplar okuyucuya terimler arasında yolunu kaybettirebiliyor. Bu dünyayı mesleğinden ibaret sanan tüm yazarlarda böyle oluyor genellikle. Ancak Tura´nın kitap boyunca izlediği üslup o kadar sade ve açıklayıcı ki, kitap boyunca psikolojinin ancak temel kavramlarına hakim birisi olarak kendimi çok rahat hissettiğimi söylemeliyim. Yazarın tepeden bakmayan ama son derece öğretici dili bunun mimarı.
<br>
Bir de ikinci önemli nokta var ki, hem bir eleştiri hem de bir övgü konusu. Yazarın yöntem tartışmasına girdiği ve psikolojiden çok epistemoloji tartıştığı bölüm, tek başına ele alındığında son derece başarılı olmakla birlikte, kitap içinde kapladığı yer itibariyle bir o kadar da aşırı. Tura´dan Popper epistemolojisi yerine, daha ziyade Lacan´ın aynasına dair bir şeyler öğrenmeyi isterdim. Oysa yazar bu konuya ancak tek bir makalede, o da kanımca yeterli derecede doyurucu olmayan bir içerikle eğiliyor.
<br>
Toplam olarak denilebilir ki, üzerine Türkçe´de çok az şey yazılmış Lacan psikolojisinin öncesiyle sonrasıyla ve düşünsel boyutlarıyla bir değerlendirmesinin bulunabileceği başarılı bir kitap.Tura´nın düşünce sisteminin giderek materyalist bir çerçeveye oturup, tutarlı bir hale gelişi de da ayrıca dikkat çekici..

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.