66,0 TL
Standart Teslimat : 23 Mayıs - 26 Mayıs
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Foucault Sarkacı Kitap Açıklaması

 


"Umberto Eco"nun ilk romanı olan "Gülün Adı" gibi, bu ikinci romanı "Foucault Sarkacı" da, bildiğimiz roman türlerinden hiçbirine girmiyor. Belki de en uygunu, onu bir "bilim-roman" ya da "Eco-roman" diye nitelendirmek. "Foucault Sarkacı", çok-katlı, çok değişik düzlemlerde okunabilecek bir roman. Bu da romana, değişik açılardan yaklaşmamıza olanak veriyor. "Foucault Sarkacı", kısaca, irrasyonel düşüncenin 500 yıllık tarihinin 500 küsur sayfalık bir serüveni: Pozitif bilimin yanısıra, uzantıları günümüze dek süregelen, gizli bilimlerin, Ortaçağı da kapsayan çok uzun bir zaman dilimi içinde bilim-büyü kardeşliğinin öyküsü. Okuyucuların, bu çetin, ama keyifli okuma serüveninden nice hazlar derleyecekleri umuduyla.
Şadan KaradenizSayfa Sayısı: 912

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

"Başının üzerinde evrendeki tek sabit nokta duruyordu… ve bunun kendi işi değil sarkacın işi olduğunu tahmin ediyordu"

Bu romanda herşey yoruma açıktır. Bu nedenle, anlatıcının Middlermarch’taki Dorothea’nın öğretim görevlisi kocasıyla adaş olduğu gerçeğini atlamamalıyız. Eco’nun Causabon’u da dünya tarihinin kirli işlerle dolu karmaşasını tek bir tutarlı öykü olarak yeniden yazmak ister ama projesinin doğruluğuna ikna olmuş olan Eliot’ın Causabon’unun aksine, Eco’nun karakteri hikayesinin yalnızca olası yorumlardan biri olduğunun farkındadır..

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

26.01.2021

Foucault'nun Sarkacı

Bence yazarın Güjün Adı'dan daha başarılı ve daha ilgi çekici bir roman.

08.01.2021

Ufuk genişletici

Umberto Eco' yu herkes okumalı.

11.12.2020

Umberto Eco okuyun

Felsefi yönü de güçlü, kurgusal açıdan merak uyandırıcı bir şaheser.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.