4,5/5 - 4 Kişi Yorum Yap
175,2 TL
240,0 TL %27
Standart Teslimat : 29 Ocak - 02 Şubat
Bu üründe kargo bedava!

Foto Galatasaray Kitap Açıklaması

 


Baskısı tükendikten sonra meraklılarının uzun süredir beklediği Foto Galatasaray, Cumhuriyetin ilk yıllarında kurulan ve 1985'e kesintisiz hizmet veren fotoğraf stüdyosu Foto Galatasaray'ın tarihine ışık tutuyor. Meslek hayatı boyunca 1942 Varlık Vergisi, 6-7 Eylül 1955 olayları, 1974 Kıbrıs Savaşı başta olmak üzere, köyden kente göçün en şiddetli yaşandığı yıllara ve ülkenin geçirdiği tüm değişimlere kamerasıyla tanıklık eden Maryam Şahinyan, geride bıraktığı 200 bin imajlık arşiviyle, bizlere bütün bir Cumhuriyet tarihinin görsel izdüşümünü sunuyor.

Kimler gelip geçmiyor ki elli yıl boyunca Maryam Şahinyan'ın I. Dünya Savaşı'ndan kalma körüklü kamerasından... Birkaç on yıl içinde şehrin demografik haritasından silinecek olan Katolik din görevlileri, Ermeni rahibeler, bar mitsva'ya giren Musevi çocuklar, hatıra fotoğrafı çektiren Rum kızlar, Bolşevik Devrimi'nden kaçıp İstanbul'a sığınan Ruslar, opera sanatçıları, müzisyenler, göçlerle İstanbul'u mesken tutan taşralılar...

Sanatçı/Araştırmacı Tayfun Serttaş'ın editörlüğünde hazırlanan eserde, İstanbul'un yakın dönem klasik fotoğraf stüdyolarından bugüne ulaşabilmiş Foto Galatasaray arşivinden seçilen bine yakın fotoğraf yer alıyor. Kitap, SALT Araştırma ve Programlar direktörü Vasıf Kortun ve yazar Karin Karakaşlı'nın sunuş yazılarıyla zenginleşiyor.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 328

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Aras Yayıncılık
Puanlamalar
%75
%25
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

26.12.2020

Güzel bir çalışma

İstanbul, Beyoğlu ve belirli dönemlere ışık tutan fotoğraf çalışmaları ile ilgilenenler için güzel bir derleme olmuş.

28.02.2019

başarılı bir arşiv taraması

Ermeni fotoğrafçı Maryam Şahinyan hakkında oldukça başarılı bir arşiv çalışması. Hem sanatçı, hem de dönem hakkında fazlasıyla bilgi edinebilirsiniz. Editöründen çevirmenine, yazarından tasarımcısına çok başarılı bir ekibin elinden çıkmış.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.