0/5 - 0 Kişi Yorum Yap
19,0 TL
25,0 TL %24
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 10 - 14 Ağustos
Standart Teslimat’ta 100 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması


Gerek Descartes gerekse Hegel kendi çağlarını her şeyin tepetakla olduğu çağlar olarak tanımlarken haklılardı. Bu haklı filozoflardan birisi de kuşku yok ki K. Marx oldu. Üstelik filozof açısından varlığın değişme ve dönüşme kategorisi giderek merkezî bir hal almaktadır. Zira katı olan ne varsa buharlaşmaktadır.


Anlaşılan son bin yıllardır fizik dünyanın hareketinde (yerküresinin dönmesinde) bir değişiklik saptanmamış olsa da bu durum sosyal/toplumsal dünya için geçerli değildir. Çünkü toplumsal dünyadaki değişiklikler çağımızda ve günümüzde de bütün şiddetiyle yürürlüktedir. Bunu; olay ve olgu durumlarına filozofça bakış atma yeteneğindeki her düşün ve bilim insanı görmekte zorluk çekmemektedir.İste Politikanın Evrimi adlı bu çalışma, olay ve olgulara filozofça bakmanın ne anlama geldiğini ve bu bakısın ortaya çıkardığı sonuçları sergilediği iddiasındadır.


Politika ve felsefenin ele alındığı bu çalısma, tarihsel süreçte söz konusu olduğu için bu üç kategorinin (politika, felsefe, tarih) günümüzdeki anlamları da merkezî sorunsal haline gelmektedir.Burada politikanın organize olana, felsefenin kavramsal olana tarihin ise sürece karşılık geldiği, bunların zaman, mekân ve özne/ insan çerçevesinde ele alındıgı öncelikle belirtilmelidir. Bu disiplinlerin merkezi terim, konu ve kavramları, bağlamları içinde ele alınmaktadır. Bu kavram ve kategoriler arasında diyalektik bir iliskinin var olduğu Politikanın Evrimi nezdinde temel ve vazgeçilmez bir varsayımdır. Kitaptaki bir başka izlek de Sokrates, Platon ve Aristotelesten Locke, Rousseau ve Hegele kadar uzanan birçok ana akım filozofun politik felsefesini analiz etmesidir. Bunu yaparken onlarla tarihsel paralellik gösteren Kylon, Lykurgos, Spar- taküs ve Catalinadan; W. Tyler, J. Hus, J. Ball, T. Münzer ve Babeuf e kadar uzanan yelpazedeki ötelenmiş birçok kahramanın da düşünüş ve eylem tarzlarını çarpıcı bir dil ve üslupla ifade etmektedir.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 376

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: Belge Yayınları

 

Puanlamalar

%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.