4,5/5 - 2 Kişi Yorum Yap
23,36 TL
32,0 TL %27
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 10 - 14 Ağustos
Standart Teslimat’ta 100 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması


Film eleştirisi, film ile izleyici/okuyucu arasında sanatsal bağın kurulması için güçlü bir aracı konumundadır. Sinema çalışmalarının en önemli alanlarından birini oluşturan film eleştirisi, filmle ilgili bilgi vermenin çok ötesine geçen bir yaratım olarak kabul edilir. Film eleştirisi, disiplinlerarası ilişkiler kurularak, filmin, sosyolojik, ideolojik, psikolojik, felsefi, tarihsel bağlamda incelenmesini sağlar. Bu doğrultuda film eleştirisi, popüler okumalar değil, derinlemesine çözümlemeler gerçekleştirir.

Film Eleştirisi-Kuramsal Çerçeve ve Sinemamızdan Örnek Çözümlemeler kitabı, film eleştirisinin teorik yapısını belirlemek ve eleştiri yazımında kullanılan yaklaşımları örnekler eşliğinde açıklamak üzere hazırlanmıştır. Kitap, eleştiri kavramının incelenmesini ve eleştiri yazımında yararlanılan temel kavramları ele alır. Ayrıca film eleştirisinde kullanılan yaklaşımları irdeleyerek, seçilen filmlerle eleştiri yazımını örneklendirir.

Lale Kabadayı'nın kitabı, kuramsal çerçeve ile sinemamızdan örnek çözümlemeleri biraraya getirerek bu alandaki büyük bir boşluğu doldurma amacındadır. Kitap bu doğrultuda, tüm sinemaseverler için rehber bir çalışma olma niteliğindedir.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 256

Baskı Yılı: 2013


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 253

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: Ayrıntı Yayınları

 

Puanlamalar

%100
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

25.08.2019

Film Eleştirisi için Yeterli mi?

  Lale Kabadayı'nın film eleştirisi hakkında yazdığı kitap eleştiriyi ikiye ayırıyor. Popüler okuma ve eleştiri olarak iki yaklaşım üzerinden ele alıyor. Referans olarak Tahsin Yücel'in "bilimsel inceleme" ile "eleştiri" yaklaşımından yararlanıyor. Kitap Eleştiri nedir? Popüler film okuma nedir?  sorularını cevaplayarak başlıyor ve Eleştirinin sinema üzerindeki etkisini eleştiriyor. Ardından bir filmi eleştirirken filmdeki çekimlerden başlanılması gerektiğini, yönetmenin sadece bu filmini değil, önceki filmlerini, yaşamını, etkilendiği sanatçıları göz önüne almamız gerektiğini söylüyor. Kitabın devamında yaklaşımlar (sosyolojik, psikanalitik, feminist, bilimsel, ideolojik, auteur, mizansen, tür film eleştirisi, tarihsel, göstergebilimsel) ele alınıyor. Bir filmi bu yaklaşımlar üzerinden hangisi uygunsa onunla okunması gerektiğini vurguluyor. Kitabın sonunda bu yaklaşımlar baz alınarak filmler üzerinden örnekler var. Kitap bir sinema ve televizyon öğrencisi için vazgeçilmez bir kaynak. Film eleştirisinde kendini geliştirmek isteyenlerin okuması lazım...

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.