36,0 TL
Standart Teslimat : 31 Mayıs - 03 Haziran
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Feminist Bir Yaşam Sürmek Kitap Açıklaması

 

Arka Kapak Yazısı (Tanıtım Bülteninden) 

 

 

İkinci dalga feminizmin “Kişisel olan politiktir” önermesi, sosyal bilimlerin merkezinde bir gedik açtı. Sara Ahmed, bu gediğin çapını “Kişisel olan teoriktir” diyerek genişletmek, kuramsal olanın yaşamsal olanla ilişkisini yeniden kurmak için cüretkâr hamleler yapıyor; akademik çevrelerce dahi “radikal” olarak betimlenen bu hamlelerin gündelik olana içkinliğini gözler önüne seriyor. Düşüncemizle eylemlerimiz arasında bütünlüklü bir ilişki kurabilmenin, savunduğumuz değerleri hayatımıza yedirebilmenin keyifli ve bir o kadar çetin mücadelesine ışık tutuyor.
 
Feminizme tutunmak, onun çatısı altında mücadele etmek, sesinin yankısında kendini duymak; işyerinde, aile sofrasında, akademide, ikili ilişkilerde kazanılan her tecrübeyi eleştirel düşünceyle buluşturmak… Feminist bir yaşam sürdürmenin her şeyi sorgulanabilir kılmakla mümkün olduğunu vurgulayan Ahmed, öğrenmenin, deneyimlemenin, yaşam ile düşünce arasındaki çatışmalı sürecin hiçbir zaman sonlanmayacağını belirtirken sorgulamayan, kendi sınırlarını inşa eden her hareketin iflas etmeye mahkûm olduğunun da altını çiziyor.
 
“Umut olan yerde, zorluk vardır” diyerek önümüze çıkacak engelleri birer motivasyon kaynağına dönüştüren, feminizmin gerekliliği ve feminist bir hayatın nasıl sürdürülebileceğine dair coşkulu, davetkâr ve umut dolu bu metin, gözünü budaktan sakınmayanların, elini taşın altına koymaktan çekinmeyenlerin kolektif eyleminin bir davetiyesi niteliğinde.
 
“Feminizmin korku salmasına şaşmamalı; birlikte tehlikeliyiz.”
 
 
 
Editör: Pınar Büyüktaş
 
Yayına Hazırlayan: Mısra Gökyıldız
 
Kapak Tasarımı: Gülay Tunç
 
 
 
 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

19.02.2021

Ufuk açıcı

Oyunbozan feminist, kesişimsellik ve çeşitlilik tartışmaları ufuk açıcıydı. Bunun yanında kendi kadın olma, feminist olma deneyimlerinizi bulabileceğiniz harika bir kitap.

14.02.2021

Feminist sorgulamaya kaynak

Akademik yaşama referansla feminist dönüşümün imkanlarını ve sorunlarını tartışması açısından önemli bir kitap. Çevirisinin de akıcı olması okumayı kolaylaştırıyor.

15.06.2020

Sarah Ahmad'la yürümek

Duyguların Kültürel Politikası'nın ardından büyük merakla beklediğim bir kitaptı (ki Ahmad ilk kitapta, feiminist bir perspektif için merakın nadide yerini de vurgulamıştı). Sarah Ahmad'ın incelikli ve vicdanlı bakışıyla feminist bir hayatın güzergâhını okumak için sabırsızlanıyorum.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.