Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması

Tarihin kaydettiği en önemli dönüşümlerden birinin başlangıcı durumundaki kutlu fethi gerçekleşti-ren Fatih Sultan Mehmed, kudretli bir hükümdar, büyük bir siyaset de-hası ve muzaffer bir komutan olduğu kadar; kültür, sanat ve edebiyatta da ismini altın harflerle tarihe yazdırmış  entelektüel bir şahsiyet ve kuvvetli bir şairdir.

 

Şiirlerinde "Avni" mahlâsını kullanan Fatih Sultan Mehmed'in divanı hazırlanırken Fatih Millet Kü-tüphanesi Manzum 305 numarada kayıtlı bulunan yazma nüsha esas alınmış, ayrıca nazire mecmuaları taranmak sureti ile Millet Kütüpha-nesi nüshasında bulunmayan bazı şiirler de metne dâhil edilmiştir.

 

Şiirler günümüz diline çevril-miş ve gerekli görülen yerlerde bun-ların dil, tarih, din, tasavvuf ve gün-delik hayat açısından şerhleri yapılmıştır.

 

Hacim olarak ancak küçük bir divançe oluşturan bu şiirler, duygu ve düşünce bakımından oldukça gelişmiş bir sanatkâr şahsiyetinin renkli, samimi ve orijinal akislerini taşımaktadır.

 

Avni’nin şiirleri teşbih, teşhis, mecaz, kapalı ve açık istiare, telmih, hüsn-i talil, iham (tevriye) gibi sanat ve ifade şekilleri açısından şaşırtıcı bir zenginlik taşımaktadır.

 

Fatih Sultan Mehmed'in ol-dukça kuvvetli düşünce, kültür, ta-savvuf, felsefe ve estetik ışıkları saçan şiirleri, kudretli bir hükümdar şahsiyeti ile güçlü bir sanatkârlık ve şairlik kimliğini bir araya getirerek bizim devlet anlayışımızın hangi temeller üzerinde yükseldiği hususunu da ortaya koyan belgeler durumundadır.

(Tanıtım Bülteninden)

 

Puanlamalar

%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız