3,5/5 - 130 Kişi Yorum Yap, Kazan!

Hamur Tipi : 2. Hamur

Baskı Sayısı : 1. Basım

İlk Baskı Yılı : 2018

Sayfa Sayısı : 208

Ebat : 13,5 x 21

Yazılmış en iyi bilimkurgu romanı. İlk okuduğumda, yarattığı dünyayla kâbuslar görmeme sebep olmuştu. -Margaret Atwood Öyle bir eser ki, hakkında ne söylesem eksik kalır. -Neil Gaiman Hugo En İyi Roman Ödülü Prometheus Şeref Kürs ... Tamamını gör
18,24 TL
24,0 TL %24
ya da
60 TL üzeri kargo bedava!

Yazar Hakkında

Ray Bradbury

Ray Bradbury

1920'de Waukegan, Illinois'de doğdu. 1934'te ailesiyle Los Angeles'a taşındı. 1947'de Marguerite McClure'la evlendi. Şimdi yetişkin olan dört kızları var ve halen Los Angeles'ta yaşıyorlar. Bugün Dünya'nın en büyük bilimkurgu ve fantezi yazarlarından biri olan Ray Bradbury, yirmi yaşındayken Weird Tales'de yayımlanan ilk öyküsünden bu yana, 500'e yakın öykü, roman, oyun ve şiir kaleme aldı. John Huston'un 1956 yapımı ... Tamamını gör

Yazarın Diğer Eserleri

Kitap Açıklaması

Yazılmış en iyi bilimkurgu romanı. İlk okuduğumda, yarattığı dünyayla kâbuslar görmeme sebep olmuştu. -Margaret Atwood
Öyle bir eser ki, hakkında ne söylesem eksik kalır. -Neil Gaiman
Hugo En İyi Roman Ödülü
Prometheus Şeref Kürsüsü Ödülü
Ray Bradbury sadece bilimkurgunun değil fantastik edebiyatın ve korkunun da yirminci yüzyıldaki ustalarından biri. Bilimkurgunun iyi edebiyat da olabileceğini kanıtlayan belki de ilk yazar. Yayımlandığı anda klasikleşen, distopya edebiyatının dört temel kitabından biri olan Fahrenheit 451 ise bir yirminci yüzyıl başyapıtı.
Guy Montag bir itfaiyeciydi. Televizyonun hüküm sürdüğü bu dünyada kitaplar ise yok olmak üzereydi zira itfaiyeciler yangın söndürmek yerine ortalığı ateşe veriyordu. Montag'ın işi ise yasadışı olanların en tehlikelisini yakmaktı: Kitapları.
Montag yaptığı işi tek bir gün dahi sorgulamamıştı ve tüm gününü televizyonla kaplı odalarda geçiren eşi Mildred'la beraber yaşıyordu. Ancak yeni komşusu Clarisse'le tanışmasıyla tüm hayatı değişti. Kitapların değerini kavramaya başlayan Montag artık tüm bildiklerini sorgulayacaktı.
İnsanların uğruna canlarını feda etmeyi göze aldığı bu kitapların içinde ne vardı? Gerçeklerin farkına vardıktan sonra bu karanlık toplumda artık yaşanabilir miydi?
Fahrenheit 451, yeryüzünde tek bir kitap kalacak olsa, o kitap olmaya aday.
Mutlu olmamız için gerekli her şeye sahibiz, ama mutlu değiliz. Bir şey eksik. Etrafa bakındım. Ortadan kaybolduğunu kesinlikle bildiğim tek şey, on-on iki yıldır yaktığım kitaplardı.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Düzeltmen: Alican Saygı Ortanca

Hazırlayan: Yankı Enki

Grafiker: Matt Owen

 

 

Puanlamalar

%48,5
%20,8
%10,8
%8,5
%11,5
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

16.03.2019

Distopya

Distopya tarzında bir kitap. Romanın felsefi yönü bilim kurgu yönünden daha ağır basıyor. İnsanların kişiliklerinin nasıl ezildiğine ve kültürel ve sosyal hayatın yönetim tarafından nasıl kontrol altına alındığına dair harika bir roman. Kitabın filmlerinden daha iyi olduğu açık.

15.03.2019

Fahrenheit 451

Büyük umutlarla başlayıp hayal kırıklığına uğradığım kitap. Maalesef okurken hiçbir sayfasından keyif alamadım

19.02.2019

kitabın yanma sıcaklığı fahrenheit451

Bu distopyanın aslında günümüzden çok çok uzakta olmadığını düşündürdü bana çoğu şey şuan yaşanan olaylardan ibaret.Yapılması istenilen  bir olayın ardını ve arkasını asla araştırmayan bir toplum ,bu toplumda kendine farklı bir rol arayan bir adam ,bir itfaiyeci ama söndürmek için değil yakmak için var.Bize dayatılan her şeyin iyi olmadığını ,her zaman yapılmaması gerekeni de bilmemiz gerektiğini anlattığını düşünüyorum. .Belki de doğrusu yapılmaması gerekendir.