24,35 TL
Standart Teslimat : 06 Temmuz - 09 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Eylül Kitap Açıklaması

 


Servet-i Fünun döneminin en önemli romancılarından biri olan Mehmet Rauf'un Eylül'ü psikolojik roman türünün yazınımızdaki ilk örneğidir. Umutsuz bir aşkı psikolojik boyutuyla anlatan bu başyapıtın, Kemal Bek tarafından günümüz Türkçe'sine uyarlanmış basımını sunuyoruz sizlere. Uyarlama S.I. Sedes'in 1946'da yaptığı, Hilmi Kitabevi'nce yayımlanan kaleminden çıkmış biçimiyle yeni harflerle basımı yoktur. Bir Servet-i Fünun dönemi yapıtının günün diline uyarlanmasına, yapıtın dil özelliklerinin kaybolacağı düşüncesiyle karşı olanlar da vardır; ancak, çağdaşı bütün yazarlar gibi Mehmet Rauf da dönemin Arapça, Farsça ve Türkçe öğelerden oluşan yazı dili Osmanlıca'yla yazmış, onun ve çağdaşlarının en çabuk eskiyen yanları da bu olmuştur. Daha önceki basımlarda yalnızca kullanımdan düşmüş bazı sözcükler değiştirilmişti. Ancak bu basımlar dili hızla değişen günümüz gençliğince anlaşılmaktan çok uzaktır. Uyarlama yapılırken günlük konuşma dili temel alınmış, henüz kullanım yaygınlığı kazanmamış yeni sözcüklerden kaçınılmış, yazarın cümle yapısına hemen hiç dokunulmamıştır. Kitabın başına Kemal Bek tarafından yazılan 'Mehmet Rauf ve Eylül' başlıklı bir inceleme eklenmiştir; bu incelemede kısaca Türk romanının başlangıcı, Tanzimat ve Servet-i Fünun dönemlerinde roman türünün gelişimi, ayrıntılı olarak da Mehmet Rauf'un yaşamöyküsü, yazarlığı, yazınsal kişiliği, Eylül romanının konusu, kişileri, dil ve anlatımı ile Mehmet Rauf'un yapıtlarının listesi yer almaktadır. İncelemenin sonunda ayrıntılı bir Mehmet Rauf kaynakçası da verilmiştir.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 288

Baskı Yılı: 2016


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 275

Baskı Yılı: 2002


Dili: Türkçe
Yayınevi: Özgür Yayınları

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

04.11.2007

Duygulu bir roman

Edebiyatımızda ilk psikolojik roman olarak haklı bir yer edinen romanda Suat ve Süreyya (Yazar nedense Suat ismini kadın karakter, Süreyya'yı ise erkek karakter ismi olarak kullanmıştır, böylesi elbette mümkünse de aynı romanda kullanılması ilginçtir) ile yakın akrabaları Necip'in saf ve temiz ilişkisi ve Necip'in Suat'a tutkusu anlatılmaktadır. Roman iki kişinin psikolojik tasvirlerini yaparken ahlak değerlerine de bağlı kalmayı yeğlemiş ve kitabın sonu yazarın istediği biçimde sona ermiştir.

06.05.2000

Eylül... İnanmadığı aşkın bir gün onu kıskıvrak yakalmış olduğunu gören bir insanın öyküsü. Onun kendi içindeki çatışmaları ve çevresiyle ilişkilerini anlatan bu kitap ilk psikolojik roman olma özelliğini de taşıyor.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.