Satış Dışı

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Evrim ve Yaratılışçılık Kitap Açıklaması

 


…Yaratılışçıların sosyal sorunlar listesi -önüne gelenle yatmak, pornografi, çocuk düşürme, yeni doğan çocuğu öldürme, ırkçılık vb- açıkça Darvin ve evrim teorisinden çok uzun süre önce vardı. Darvin'in ortaya çıkışından önce, birkaç bin yıldır, Yahudilik, Hıristiyanlık ve diğer örgütlü dinler, bu sosyal sorunları çözmede başarısızdır. Evrim biliminin düşüş göstermesinin, toplumsal kötülükleri azalttığı ya da yok ettiği konusunda hiçbir kanıt yoktur. Kendi toplumsal ve ahlaki sorunlarımız için Darwin'i, evrim teorisini ve bilimi suçlamak, bu karmaşık sosyal konuları, daha derin şekilde analiz etme ve daha iyi anlama konusunda bizi engeller.
Evrim teorisi, inanç ve dinin yerini alamaz ve bilimin, bunu yapabiliyormuş gibi görünmekte hiçbir çıkarı yoktur. Evrim teorisi, bilimsel bir teoridir, dini bir doktrin değildir. Sadece kanıtla ayakta durur ya da çöker. Dini inanç, tanım gereği, kanıt yokken ya da önemsizken inanca dayanır. Onlar, insan ruhunda farklı yerleri doldururlar.
Evrim teorisinden korkmak, insanın dini inancının haklı çıkması için bilimsel kanıt araması gibi, bir insanın inancındaki yetersizliğinin göstergesidir. Eğer yaratılışçıların kendi dinlerine gerçek bir inancı varsa, bilim adamlarının ne düşündüğü ya da dediği önemli olmamalıdır. Ve tanrının bilimsel kanıtı ya da İncilsel öykülerle ilgilenilmemelidir.

Bir teorinin kullanımı ya da yanlış kullanımı, teorinin kendisinin geçerliliğini yadsımaz. Mark, bir keresinde, kendisinin Marksist olmadığı iddia etmişti. Eğer Darwin, yirminci yüzyılın, teorisini nasıl Mark sizimden kapitalizme ve faşizme kadar her tür ideolojiyi haklı çıkarmak için kullandığını bilseydi, kuşkusuz mezarında dönerdi. Hitler'in insan ırkını iyileştirme programı uygulamış olması gerçeği, genetik teorisini yadsımaz. Benzer şekilde inancın kaybı ve evrimle inanç arasındaki herhangi bir bağlantı evrim teorisine dokunamaz. Bilimsel teoriler tarafsızdır; teorilerin kullanımı öyle değildir. Onlar, iki farklı şeydir.Sayfa Sayısı: 128

Baskı Yılı: 2009


Dili: Türkçe
Yayınevi: Altın Bilek Yayınları

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

03.09.2009

Güzel bir çalışma

Michael Shermer´ın kitaplarını zaten takip ederim; bu kitap da benim için oldukça faydalı oldu. Evrimcilerle yaratılışçıların hangi zemin üzerinde tartıştıklarını anlamak için gerçekten kapsamlı bir araştırma yapmak lazım. Bu kitap da aslında sorduğu sorular ve verdiği yanıtlarla bize hem bir öncül fikir veriyor, hem de zengin kaynakçasıyla bir okuma atlası çıkarıyor. Lakin bu okuma atlasının temel sorunu kaynakların çok büyük kısmının Türkçe'ye kazandırılmamış oluşu. Umarım o kaynaklara da el atan çıkar.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.