104,0 TL
Standart Teslimat : 10 Ağustos - 13 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Evliya Çelebi Seyahatnamesi Hac Kitabı Kitap Açıklaması

 


"Seyahat Ya Resulallah..."

"Evliya Çelebi'nin seyahate çıkmak arzusunun asıl amacı ve hiç şüphesiz her samimi Müslümanın ortak dileği olan hac ibadetini yerine getirmektir. Bu niyetini eserinin hemen başında "edâ-yı hacc eylemek arzusuyla seyâhata talîb ü râgıb olup" diyerek ifade eder. Fakat bu arzusunu, biraz gecikme ve değişik meşguliyetleri sebebiyle ancak 1082
(1671) yılında gerçekleştirebilmiştir". Nurettin Gemici

Çelebi'nin Hac Yolculuğu Tarihçilere İlham Kaynağı Oldu

Evliya Çelebi'nin 339 yıl önce hac ibadetini gerçekleştirmek üzere çıktığı yolculuk, Kanada, ABD ve İngiltere'den bir çok tarihçiye ilham kaynağı oldu. İskoçya'da bulunan Edinburg Üniversitesi öğretim üyesi ve Türk Tarihi araştırmacısı Dr. Caroline Finkel, Seyahatname ile ilgili çalışmaları sırasında tanıştığı araştırmacılarla 21 Eylül 2009'da Yalova'nın Hersek köyünden uzun bir yolculuğa başlamıştı.

Rüyasında Hz. Muhammed (sav)'i görünce heyecandan "Şefaat ya Resulullah" diyeceğine "Seyahat Ya Resullullah" diyen Evliya Çelebi, geride 10 ciltlik bir şaheser bıraktı: Seyahatname. Evliya Çelebi, 1611-1682 yılları arasında 40 yılda uçsuz bucaksız Osmanlı topraklarının yanı sıra Avusturya ve Dağıstan'dan Afrika'nın içlerine kadar gezdi. Gezilerini anlattığı Seyahatname'si 17. yüzyılın günlük yaşamına ve toplumsal yapısına ışık tutan önemli bir kaynak. Evliya Çelebi'nin yine gördüğü bir rüyanın etkisiyle 1672 yılında çıktığı Hac yolculuğu ise şimdilerde, farklı ilgi ve araştırma alanlarından bir çok gruba esin kaynağı oldu.

"UNESCO 2011'i Evliya Çelebi'yi anma yılı ilan etti."

UNESCO, Evliya Çelebi'yi doğumunun 400'üncü yıldönümünde unutmadı. UNESCO, ünlü gezgin Evliya Çelebi'nin 400'üncü doğum yılına rastlayan 2011'i Evliya Çelebi'yi anma yılı ilan etti.

Dil, halk bilimi, sanat tarihi, topografya, dinler tarihi, tasavvuf tarihi ve yerel tarih araştırmalarının en önemli kaynaklarından biri olan Seyahatname'siyle ünlü Evliya Çelebi, gelecek yıl, anısına organize edilecek çeşitli etkinliklerle anılacak. Evliya Çelebi, Fransa'nın Strasbourg kentindeki Avrupa Konseyinde düzenlenen bir sergide, tarihe damga vuran 20 kişi arasında gösterildi.


Ciltli:

Baskı Yılı: 2011


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 1177

Baskı Yılı: 2011


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yeditepe Yayınevi

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

09.04.2014

dili çok ağır

kitabın dili çok ağır, osmanlıca bilmiyorsanız, benim gibi, okumayıp kütüphanenize süs yaparsınız. ben bir süre süs yaptıktan sonra, değer verdiğim, osmanlıcayı bilen bir büyüğüme hediye ettim.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.