0/5 - 0 Kişi Yorum Yap
22,8 TL
30,0 TL %24
Standart Teslimat : 20 Ocak - 24 Ocak
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Eve Giden Uzun Yol: Serefxane Bedlisi-Cagı Yasamı ve Olumsuz Kisiligi Kitap Açıklaması

 

Y. I. Vasilyeva’nın kaleme aldığı Şerefname ve Şerefxanê Bedlisi’yle ilgili en önemli analitik metinlerden biri olan “Eve Giden Uzun Yol Şerefxanê Bedlisi Çağı Yaşamı ve Ölümsüz Kişiliği” adlı kitap yayımlandı.

Kendi topraklarından uzak bir yerde doğdu. Şahın sarayında çocuklarıyla eğitim gördü. 12 yaşında Azerbaycan’a hükmetti. Savaşlarda muzaffer oldu. Ama gözü hep ata topraklarındaydı ve ölmeden halkının tarihini yazmak istiyordu. 44 yaşında ilkini, 54’ünde ikincisini gerçekleştirdi.

“Kürdistan; tarihini, bilgi ve meziyet bakımından kusursuz olan asrının bu seçkin adamının kalemine borçludur.” Mela Mahmûdê Bazîdî.
Rus Çarı, 1829’da Erdebil Kütüphanesinden elde edilen elyazmasının analiz ve değerlendirilmesini istedi. 24 yaşındaki bir Kürdolog kitabı yayımladı (1860) ve önsözde, “Eser 300 yıldır var ve o zamandan beri Doğu’da onunla kıyaslanabilecek hiçbir şey çıkmadı” diye yazdı.
1960’larda “Şerefname”yi Rusçaya çeviren V.İ. Vasilyeva’nın, kitaba yazdığı önsöz geniş yankı uyandırdı. Yazar daha sonra bu önsözü genişletti ve “Şerefxanê Bedlîsî Çağı Yaşamı ve Ölümsüz Kişiliği” adıyla kitap olarak yayımladı.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Puanlamalar
%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.