Ürün geçici olarak temin edilememektedir
;

Eve Dönmenin Yolları Kitap Açıklaması

 

Çağdaş Latin Amerika Edebiyatı'nın en parlak yazarı olarak bilinen Alejandro Zambra’nın evrenine dâhil olmaya hazır mısınız? Şilili genç Yazar Zambra, kaleme aldığı üçüncü romanı Eve Dönmenin Yolları ile her yaştan okura hitap ediyor. Gelin, Eve Dönmenin Yolları adlı eserden kısaca bahsedelim.

 

"Eve Dönmenin Yolları" adlı kitabı neden okumalısınız?

Eve Dönmenin Yolları, Pinochet diktatörlüğü ve ardından gelen demokrasiyi kapsayan 80’li ve 90’lı yılların Şilisi'ni merkeze alıyor. Çok katmanlı bir yapıya sahip olan eserde, hikâye içinde hikâye anlatılıyor. Yazarın çocukluk anılarından oluşan eserde iki farklı bakış açısı kullanılıyor. Böylece okur, olayları hem dokuz yaşındaki bir çocuğun gözünden hem yetişkin bir insanın gözünden görebiliyor. Sarmal bir şekilde oluşturulan eserde olaylar, ilk olarak 1985 yılında yaşanan büyük Şili depreminin ardından dokuz yaşındaki bir çocuğun gözünden anlatılmaya başlıyor. Yaşanan depremin ardından kahramanımız Claudia adlı bir kızla tanışıyor. Claudia ile kurdukları arkadaşlık bağları üzerinden depremin yıkıcı etkileri, dönemin baskıcı otoritesi, toplumsal sorunlar kısa ve sade bir şekilde anlatılıyor. Ardından yazarın yetişkin olduğu zamana geçiş yapılıyor ve boşandığı eşi Eme ile olan ilişkisinin detaylarını öğreniyorsunuz. Ardından tekrar ilk bölümde bahsedilen dokuz yaşındaki çocuğun büyüyüp öğretmen olmasından bahsediliyor. Günlerden bir gün çocukluk aşkı Claudia ile karşılaşıyor. Peki bu defa Claudia ile işler iyi gidecek mi? Bu sorunun cevabını öğrenmek için Alejandro Zambra’nın dolambaçlı hikâyesine dâhil olmalı ve Eve Dönmenin Yolları adlı romanı okumalısınız.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Alejandro Zambra’ya ait olan Eve Dönmenin Yolları adlı eserin yarı otobiyografik nitelikte olduğunu biliyor muydunuz? Orijinal adı “Formas de Volver a Casa” olan Eve Dönmeni Yolları, ilk kez Anagrama Yayınevi tarafından 2011 yılında yayımlanır. Alejandro Zambra, Eve Dönmenin Yolları adlı eserini yazarken kendi çocukluk yıllarından esinlendiğini dile getirir. Toplam 148 sayfadan oluşan eser, “Yardımcı Roller”, “Anne Baba Edebiyatı”, “Çocukların Edebiyatı” ve “Biz İyiyiz” olmak üzere dört bölümden oluşur. Yayımlandığı günden itibaren büyük ilgi gören eser, Türkiye’de nisan 2013 tarihinde Notos Yayınları etiketiyle raflarda yerini alır. Eserin İspanyolcadan Türkçeye çevirisi Çiğdem Öztürk tarafından yapılır. Kapak tasarımı ise Faruk Ulay imzası taşır.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Eğer siz de Eve Dönmenin Yolları adlı kitabı sevdiyseniz ve Alejandro Zambra’nın evreninde kısa bir yolculuğa çıkmak istiyorsanız yazarın kendi edebiyat yolculuğuna yer verdiği Okumamak, ironi dolu 11 hikâyenin anlatıldığı Belgelerim, edebiyat dünyasına dair sınırsız konunun ele alındığı Serbest Kürsü, geçmiş ve gelecek arasında bir köprü işlevi gören hikâyelerin anlatıldığı Ağaçların Özel Hayatı ve üniversite giriş sınavı ile kurmacayı birleştirdiği Soru Kitapçığı adlı esere bir göz atabilirsiniz.

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Zambra muhteşem karakterler yaratmanın peşine düşmüyor. Onun karakterleri sıradan olmalarıyla akılda kalıyor..

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

09.07.2020

güzeldi

çok tavsiye edilen bir kitaptı beğendim.

22.12.2019

Güzel bir his

Güzel bir his kalıyor bedeninizde bu romanı bitirdiğiniz zaman, bir sıcaklık ve samimiyet. İnce ve akıcı. Çok hoş bir dille yazılmış

20.01.2015

eve dönmenin yolları

kısa, net bir kitap. günümüzün romanı nasıl olmalıysa öyle. ben çok sevdim.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.