Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Eugenie Grandet

Eugenie Grandet

Eugenie Grandet

9/10 - 10 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

Can Yayınları , Dünya Klasikleri Dizisi

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Eugénie Grandet, büyük Fransız yazarı Balzac'ın İnsanlık Güldürüsü genel başlığı altında tasarlayıp gerçekleştirdiği çok sayıda romandan olşan o dev yapıtın en çok okunan parçalarından biri. 1833'te yayınlanan bu romanında Balzac, taşra insanlarını ve onların özellikle para ile olan ilişkilerini eşsiz bir gerçeklikle anlatır. Cimrilik ve aşk bu romanın iç içe işlenen iki ana temasıdır. Balzac, bu romanında, Grandet Baba'nın büyük malvarlığının alınteriyle açıklanamayacağını gözler önüne serer. Grandet Baba, Büyük Fransız Devrimi sonrasında, dönemin siyasal koşullarından ustaca yararlanmasını bilmiş, her türlü aldatmacayı geçerli kılan bir yöntemle büyük malvarlığının sahibi olmuştur. Bu zenginliğin içinde alınterinin payı, denizde bir damla gibidir. Eugénie Grandet'nin tertemiz aşkının ve yüce gönüllülüğünün, bütün bu pisliklerin yanında yeri nedir? İşte Balzac'ın büyüklüğünün tartışılmaz yanı burada ortaya çıkıyor. Bu roman öylesine sevilmiş, öylesine yaygın bir okur kitlesi bulmuştur ki, 'Eugénie Grandet'nin yazarı' diye anılmak, sonunda Balzac'ı bile kızdırmıştır.


İnce Kapak:

Baskı Yılı: 2014


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 150

Baskı Yılı: 2003


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2003

Sayfa Sayısı : 0

Dil : Türkçe

ISBN: 9789750700897

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

"Dar kafalar, iyilikseverlikle olduğu kadar zulümle de harekete geçebilir; başkalarını ya gaddarca ya da hayırseverce bir zorbalıkla yöneterek güçlü olduklarına kendilerini inandırma fırsatı bulurlar"

Walter Scott gibi Balzac da kısmen borçlarından ve bu borçların yarattığı sancılardan kurtulmak için roman yazdı; sermaye birikimi meselesi ve buna eşlik eden manevi yozlaşma, daha sonra Balzac’ın İnsanlık Komedisi (La Comédie Humaine) başlığı altında toplayacağı bir dizi romandan biri olan Eugénie Grandet’ye de konu oldu. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar (2)

İki Büyük Usta

Fransız edebiyatının devi Balzac'ı Tahsin Yücel çevirisi ile okumak çok keyifli doğrusu. Üstad sadece metni değil kitabın ruhunu da çevirmiş bence. Fransızca aslından okuyabilsem yine aldığım keyif aynı olurdu herhalde. Balzac kendine has doyumsuz uslubuyla yine kendine hayran bırakıyor. İnsanlık komedisinde insanoğlunun hallerini irdelemeye devam ediyor. Kitapta aşk, para, cimrilik ve sadakat ilişkileri son derece iyi irdeleniyor...

Balzac

Balzac'la lise yıllarımda tanışmıştım. Bu romanı hariç sanırım hepsini okudum. Bitirdiğimde okuyabildiğim ve anlayabildiğim için kendimle ve çevirmenlerle gurur duymama yol açan bir anlatım tarzı vardı bana göre. Gerçekçiliğine her zaman hayran olmuşumdur. Yıllar sonra yeniden Balzac okumak beni çok mutlu etti. Döneminin en gözde romanı olmasına şaşmamak gerek. Hergün onlarca kitabın yayınlandığı günümüz romancılık dünyasını takip etmek gerçekten vakit alıcı ama arada sırada geçmişten birşeyler okumak lazım.