Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması

Türküler Türk toplumunun hafıza derinlikleridir. Binlerce yıllık birikim, yaşanmışlık, inanç, töre, gelenek, görenek, âdet, felsefe, sanat, edebiyat, halk hukuku, halk ekonomisi, halk takvimi, sözlü kültür ürünleri gibi pek çok konu türkülerin içinde kendine yer bulmuştur. Tanpınar’ın ifadesiyle “Anadolu’nun romanını yazmak isteyenler, ona mutlaka bu türkülerden gitmelidir”. Bu geniş türkü evreni içinde giyim kuşam ve süslenme unsurları da kendisine çok geniş bir yer bulmuştur.

Giyim kuşam ve süslenme aslında bir iletişimdir. Bu iletişime konu olan ise çoğunlukla benlikle ama esas olarak toplumsal kimliğimizle ve cinsiyet, cinsellik, toplumsal statü, yaş unsurlar temelinde ve bunları oluşturan kültürel değerlerle ilgilidir. Diğer bir deyişle giyim kuşam unsurlarının taşıdığı anlamlar kültüreldir. Toplumların giyim tarzı ve anlayışı bir anlatım gücü oluşturur. İnsanların yaşadığı coğrafyayı, ait olduğu grubu, hangi dinden olduğunu anlamak çoğu kez bu anlatım yoluyla mümkün olmaktadır. Giyimin şekillenmesinde doğal çevre, coğrafî konum, ekonomik ve sosyo-kültürel yapı giyimin şekillenmesine önemli ölçüde katkıda bulunmuşlardır. Türküler tarihî birer delil ve kültürel birer değer olan giyim kuşam süslenme unsurlarının da arşivi durumundadır. Bugün adları unutulmuş veya çok az bilinen pek çok giyim unsurunu türkülerde bulmak mümkündür. Bu konuda araştırma yapmak isteyenler için türküler eşsiz bir hazinedir. Elinizdeki bu çalışma bu hazinenin kapısını aralamak için yapılmıştır.

 

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Puanlamalar

%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.