Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Eski Ustalar Kitap Açıklaması

 


"İnsanlık devasa bir devlettir, ondan, eğer doğruyu söyleyecek olursak, her uyandığımızda midemiz bulanır. Her insan gibi ben de uyandığımda midemi bulandıran bir devlette yaşıyorum. Bizdeki öğretmenler insanlara devleti öğretirler ve devletin tüm korkunçluğunu ve ürkütücülüğünü ve devletin tüm yalancılığını, bir tek tüm bu korkunçluğun ve ürkütücülüğün ve yalancılığın devletin kendisi olduğunu öğretmezler."
"Ana babama en ufak bir saygı duymak zorunda değilim, onlar en ufak bir saygıyı hak etmiyorlar, dedi. Bana karşı iki suç işlediler, iki ağır suç, dedi, beni yaptılar ve bana baskı yaptılar, beni bana sormadan yaptılar ve beni yapıp dünyaya fırlattıktan sonra bana baskı yaptılar, beni yapma suçunu ve baskı altına alma suçunu işlediler. Ve beni ana babanın yapacağı en büyük dikkatsizlikle karanlık çocukluk deliğine ittiler."
Gazetelerin çıkarcı tutumları, rezil Viyana tuvaletleri, yaşam engelleyici öğretmenler, sanat katili sanat tarihçileri, politikacılardan daha yalancı ve insafsız sanatçılar, kitsch kafalı Heidegger...
Thomas Bernhard Eski Ustalar'ı karşı olmanın doruğundan bildiriyor.Sayfa Sayısı: 160

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Ödül almak ya da reddetmek, işte bütün mesele bu!
Metin Celal

Ödüller bir yazar için eserlerinin değer bulması, takdir edilmek, beğenilmek, kıymet verilmek gibi bir çok iyi nitelikler taşır. Hele ödülün maddi bir yönü varsa, ödül şiltiyle birlikte bir de yüklüce para veriliyorsa yazara gelecek için güvence sağlayacağından daha da değer kazanır. Tüm iyi yanlarının yanında ödüllerin dezavantajları ve bolca tartışılacak bir sürü nitelikleri de vardır. Ödülü kabul etmekle yazar hem o ödüle hem de kendisini ödüllendiren jüriye değer vermiş olur. Ödülü koyanların da otoritesini bir anlamda onaylamıştır. Artık biyografisine o ödül de eklenecektir. Yani, karşılıklı bir alışveriş söz konusudur. O nedenle ödülleri alırken ince elemek sık dokumak bir yazar için önemlidir.
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

09.02.2019

Bir deha Thomas Bernhard

Romanlarını okurken ölümle yaşam arasında gidip gelen ve bazıları intiharı seçen, ölümden, insanlardan, iktidardan korkmayan ama üçünden de nefret eden karakterlerinden birine dönüşebiliriz. Yıllar önce insanları tanımıyordum, devleti tanımıyordum, toplumu tanımıyordum, ne hayat ne kendim ne toplum ne de Thomas Bernhard’ın yazdıkları hakkında hiçbir şey bilmiyordum, diye düşündüm Eski Ustalar’ı okurken. Hâlâ kendim de dahil olmak üzere, hiç birini tanımadığımı, zaten hiçbirinin hiçbir zaman tam olarak tanınmayacağını düşünüyorum. Eski Ustalar’ı okumaya ara verdiğim zamanlarda peşimden gelen Reger’in düşüncelerinden kurtulamıyorum, öfkesini sanata dönüştüren, öfkesinden beslenen Reger hakkında düşünürken, aslında onun da yazarın bir parçası olduğuna inandım ve kendi kendime, Reger yazarın ta kendisi, dedim.

08.03.2009

GERÇEK BİR BAŞYAPIT

Yirmi yıldır aralıksız okuyan biri olarak, bugüne dek okuduğum en güzel, en sahici, en çarpıcı birkaç kitaptan biri olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Roman, hemen bütünüyle, Reger isimli 82 yaşındaki müzik eleştirmeni, resim, felsefe ve yazın tutkunu bir Avusturyalı´nın, klasik ve modern sanat, eski usta ressamlar,yazarlar, sıradan insanlar, siyaset, hukuk,  basın ve daha pek çok şey üzerine ardı arkası kesilmeyen son derece özgün eleştiri, sorgulama ve şikayetlerinin bir arkadaşının ağzından tek bir paragrafta aktarılması üzerine kurulu. Sezer Duru´nun çevirisi ise tek sözcükle, muhteşem.

14.10.2008

Başka hiçbirşeye benzemeyen bir düzyazıÿ; hiçbirşe

Eğer lobotomi yoluyla Eski Ustalar´ın beynimdeki kalıntılarını aldırabilseydim, ya da daha nazik bir lokal amnezi mümkün olsaydı Eski Ustalar´ı unutup unutup yeniden okumak isterdim. Satırları, tam da yazılması gerektiği gibi yazılan satırları okurken heyecandan gözlerim yaşarıyordu. Kutsal kitabım.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.