Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Eski Ustalar

Eski Ustalar

Eski Ustalar

9/10 - 4 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Çevirmen: Sezer Duru
  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

"İnsanlık devasa bir devlettir, ondan, eğer doğruyu söyleyecek olursak, her uyandığımızda midemiz bulanır. Her insan gibi ben de uyandığımda midemi bulandıran bir devlette yaşıyorum. Bizdeki öğretmenler insanlara devleti öğretirler ve devletin tüm korkunçluğunu ve ürkütücülüğünü ve devletin tüm yalancılığını, bir tek tüm bu korkunçluğun ve ürkütücülüğün ve yalancılığın devletin kendisi olduğunu öğretmezler."
"Ana babama en ufak bir saygı duymak zorunda değilim, onlar en ufak bir saygıyı hak etmiyorlar, dedi. Bana karşı iki suç işlediler, iki ağır suç, dedi, beni yaptılar ve bana baskı yaptılar, beni bana sormadan yaptılar ve beni yapıp dünyaya fırlattıktan sonra bana baskı yaptılar, beni yapma suçunu ve baskı altına alma suçunu işlediler. Ve beni ana babanın yapacağı en büyük dikkatsizlikle karanlık çocukluk deliğine ittiler."
Gazetelerin çıkarcı tutumları, rezil Viyana tuvaletleri, yaşam engelleyici öğretmenler, sanat katili sanat tarihçileri, politikacılardan daha yalancı ve insafsız sanatçılar, kitsch kafalı Heidegger...
Thomas Bernhard Eski Ustalar'ı karşı olmanın doruğundan bildiriyor.Sayfa Sayısı: 160

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2002

Sayfa Sayısı : 160

Dil : Türkçe

ISBN: 9789750803857

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Ödül almak ya da reddetmek, işte bütün mesele bu!
Metin Celal

Ödüller bir yazar için eserlerinin değer bulması, takdir edilmek, beğenilmek, kıymet verilmek gibi bir çok iyi nitelikler taşır. Hele ödülün maddi bir yönü varsa, ödül şiltiyle birlikte bir de yüklüce para veriliyorsa yazara gelecek için güvence sağlayacağından daha da değer kazanır. Tüm iyi yanlarının yanında ödüllerin dezavantajları ve bolca tartışılacak bir sürü nitelikleri de vardır. Ödülü kabul etmekle yazar hem o ödüle hem de kendisini ödüllendiren jüriye değer vermiş olur. Ödülü koyanların da otoritesini bir anlamda onaylamıştır. Artık biyografisine o ödül de eklenecektir. Yani, karşılıklı bir alışveriş söz konusudur. O nedenle ödülleri alırken ince elemek sık dokumak bir yazar için önemlidir.
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar (3)

GERÇEK BİR BAŞYAPIT

Yirmi yıldır aralıksız okuyan biri olarak, bugüne dek okuduğum en güzel, en sahici, en çarpıcı birkaç kitaptan biri olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Roman, hemen bütünüyle, Reger isimli 82 yaşındaki müzik eleştirmeni, resim, felsefe ve yazın tutkunu bir Avusturyalı´nın, klasik ve modern sanat, eski usta ressamlar,yazarlar, sıradan insanlar, siyaset, hukuk,  basın ve daha pek çok şey üzerine ardı arkası kesilmeyen son derece özgün eleştiri, sorgulama ve şikayetlerinin bir arkadaşının ağzından tek bir paragrafta aktarılması üzerine kurulu. Sezer Duru´nun çevirisi ise tek sözcükle, muhteşem.

Başka hiçbirşeye benzemeyen bir düzyazıÿ; hiçbirşe

Eğer lobotomi yoluyla Eski Ustalar´ın beynimdeki kalıntılarını aldırabilseydim, ya da daha nazik bir lokal amnezi mümkün olsaydı Eski Ustalar´ı unutup unutup yeniden okumak isterdim. Satırları, tam da yazılması gerektiği gibi yazılan satırları okurken heyecandan gözlerim yaşarıyordu. Kutsal kitabım.

Dünyanın En İyi Yazarı

Selçuk Altun kitapları sayesinde ismini duyduğum ve merak ettiğim bir yazar olan Bernhard ile bu kitap ile tanıştım. Gerçekten sağlam bir edebiyatçı ve usta bir kalem. Yalnız çok ağır bir kitap olduğunu da belirtmem gerekiyor. Anlamak için yoğunlaşmak gerekiyor.