Ürün geçici olarak temin edilememektedir
;

Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu Kitap Açıklaması

 

Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu'nu (SCUM Manifesto) politik bir metin olarak değil, bir sanat eseri, o yılların Amerikan toplumunun ve kültürünün acımasız bir eleştirisi olarak okumak gerekir.

Kaleme aldığı manifesto kadar "Andy Warhol'u vuran kadın" olarak da tanınan Valerie Solanas, patriyarka karşısında yaşadığı sorunlardan erken yaşlardan itibaren politik sonuçlar çıkarmış ve bunları Manifesto'da ifade etmiştir. Aile, baba, akıl hastalığı ve cinsellikle ilgili yazdıklarında bu açıkça görülür.

Kadınların yaradılıştan noksan, zayıf ve aşağı oldukları asırlardır iddia edilir. Solanas bu iddiaları ironik bir biçimde tersyüz ederek ve doğal, bilimsel ve politik (!) sonuçlara varıyor; "eğer bir cins eksikse, bu eril olandır ve öyleyse onların bertaraf edilmeleri gerekir."

Bu manifestonun "kadın erkek çoğumuzun, kadın kalbinde yattığına inanmak istemediğimiz bir intikam ateşini dillendirdiği" söylenir.

Katılıyoruz...

 

(Tanıtım Bülteninden)

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

28.08.2020

ayrıştırıcı bir zorbalık manifestosu

aşırı  cinsiyetçi solanas'ın kendini aklamak için sürekli bir cinsiyeti suçlaması hatta din ve felsefeye dahi bu yüzden düşman olduğunu açıkladığı bir manifestoyken bunu ciddiye alabilmek ya da bu kişiye herhangi bir zeka kırıntısı adletmek  gerçekten acınası. kabul etmeseniz dahi psikolojik problemleri klinik olarak kanıtlanmış birisini aklamayı deneyin.

10.05.2015

Feminist baş yapıt

Feminizm fikriyle yazılmış dahi olsa, erkek-kadın herkesin okuması gereken bir harika eser, ilginç kişiliğe ve keskin zekaya sahip bir yazar.. Çevirisi de pek bir başarılı, şiddetle tavsiye ediyorum.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.