0/5 - 0 Kişi Yorum Yap
19,0 TL
25,0 TL %24
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 21 - 24 Şubat
Standart Teslimat’ta 100 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması


Kıbrıs'ta İngiliz yönetimi başladıktan sonra, Kıbrıs Rumlarının Enosis'e yönelik faaliyetlerinde büyük bir artış meydana gelmiştir. Rumların bu faaliyetleri, Ada'daki İngiliz yöneticiler tarafından hoşgörü ile karşılanmıştır. Bu yüzden Rumlar, İngiliz yöneticilerden gördükleri hoşgörüden dolayı, Kıbrıs'ın Yunanistan'a ilhakını politik gündemlerine almamışlardır. Bu durumu da Ada Rumlarına her fırsatta bildirmişlerdir. Kıbrıs Rumları, İngilizlerin Enosis karşıtı bu tavrını açık bir şekilde görünce, Enosis'i isyan ederek gerçekleştirmek istemişlerdir.

Bu çalışmada, Kıbrıs Rumlarının Enosis ile ilgili beklentilerinin isyana nasıl dönüştüğü, isyanın nasıl bastırıldığı, isyan karşısında Türkiye'nin ve Yunanistan'ın nasıl bir tutum sergilediği ele alınmış; ayrıca İngilizlerin, Ada'da isyanı çıkartan unsurun Rumlar olmasına rağmen, isyandan sonra Kıbrıs Türklerine uyguladığı baskılar arşiv belgelerinin ışığı altında incelenmeye çalışılmıştır.Sayfa Sayısı: 260

Baskı Yılı: 2009


Dili: Türkçe
Yayınevi: IQ Kültür Sanat Yayıncılık

 

Puanlamalar

%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

28.03.2010

Tek yanlı ancak;

Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde öğretim görevlisi olan Zafer Çakmak'ın Kıbrıs Rumları'nın 1931 Enosis İsyanı'nı ve Kıbrıs Türkleri'ne etkisini konu edinen kitabı bilimsel bir eser olmasına rağmen akıcı üslubuyla kolay okunabilen bir kitap.

Türkiye'nin dış ilişkilerinde özellikle AB ilişkilerinde ciddi bir sorun haline getirilen Kıbrıs ve Kıbrıs'taki Türk-Rum ilişkilerinin hâlâ normalleşmemesi ya da normalleştirilememesi bir yana yazarın siyaset dozunu çok az kullanması, belgelere dayanarak ortaya koyduğu 1931 İsyanı'nı tamamen bilimsel açıdan ele almış olması kitabın artı özelliklerinden.
Zafer Çakmak, kitabın asıl konusuna geçmeden önce Kıbrıs'ın Osmanlı egemenliğindeki durumunu, nüfus bilgileri ve İngiltere'ye hangi şartlar altında devredildiğini anlatmış. Bu bilgiler çok kısa olmasına rağmen Kıbrıs konusuna uzak olanların kafasında kaba bir çerçeve çizmeye yetiyor.

1830 yılında bağımsız Yunan devletinin kurulması Kıbrıs Rumları üzerinde de etkili olmuş, bundan sonra Fener Rum Patrikhanesi, Kıbrıs Rum Ortodoks Klisesi ve sonradan İngiliz sömürge yönetiminin kurduğu Yasama Konseyi´nin Rum üyeleri tarafından Enosis talebi sürekli dile getirilmiştir.

Yunanistan başbakanı Venizelos'un İngiltere desteğini kaybetme endişesi yüzünden Enosis karşıtı konuşmalarına rağmen Enosis ideali Yunanistan'da da tarafatar bulmuş hatta buradaki isyan yanlısı örgütlenmeyi eski cumhurbaşkanı Amiral Paul Coundouritos'un başında bulunduğu Kıbrıs Komitesi yapmıştır.

İsyanın başlamasındaki en önemli isim olan Kitium Psikoposu Nicodemos Mylonas'ın bildirisi hakkında Kıbrıs'ın İngiliz valisi Storrs'un ("...bildiride yer alan önemli bilgiler psikopsun tarzı değildir ve muhtemelen de Kyrou tarafından yazılmıştır...") yaptığı yorum Yunanistan´ın Kıbrıs konsolosu Kyrou'nunda isyanda etkili rol oynadığını göstermektedir.

Mylonas bildiriden sonra Limasol'da halkın sömürge yönetimine isyan etmesine yönelik kışkırtıcı bir konuşma yapmış; Limasol ileri gelenelerinden Lanitis bu konuşmayı abartılı bir telgrafla Lefkoşa'ya bildirmiş. Enosis taraftarı Milli Kongre sekreteri Emilyyanidis bu telgrafı çoğaltıp kluplere göndermiştir. Bu sayede Limasol'daki mitingten kısa bir sürede haberdar olan Lefkoşa Rumları Limasol Rumları'ndan geri olmadıklarını göstermek için sokağa dökülmüştür.

Kalabalık vali konağını taşlamaya başlamış, takviye için gelenpolis arabalarını yakmıştır. Hızını alamayan isyancılar ahşap olan vali konağını da yakmıştır.

Olayların önünü alamayan Kıbrıs valisi Storrs'un isteği üzerine Malta'dan 4 savaş gemisi Mısır'dan da 7 savaş uçağı Kıbrıs'a yollanmış, bu sayede isyan bastırılmıştır. İsyan liderleri de tutuklanarak adadan sürgün edilmiştir.

İsyandan sonra hem Türkler hem de Rumlar eğitim, temsil, ekonomi vd. alanlarda İngilizler'in aldığı önlemler yüzünden sıkıntılar yaşamıştır. Yazar kitabın ikinci adına bağlı kalarak sadece Kıbrıs Türkleri'nin yaşadığı sıkıntılara ağırlık vermiş.

İngiliz sömürge yönetimi Yasama Konseyi'ni ve müftülüğü lağvetmiş, Evkaf Vekaletine de İngiliz yanlısı Münir Bey'i getirmiştir.Türkler'e ait okullar ya kapatılmış ya da birleştirilmiş; sadece alfabenin öğretildiği kitaplar serbest bırakılmıştır.

1930'lardaki dünya ekonomik buhranından dolayı adadaki hemen hemen herkes borçlanmış; ancak borç veren sermayenin çoğunluğu Rumlar'ın elinde olduğu için Tükler bu durumdan daha çok etkilenmiştir.

Kıbrıs'ta İsyan kitabının en önemli eksiği olaya tek pencereden bakmış olması.
Kitap 1931 isyanının Türkler'e etkisini öğrenmek için ideal bir kitap.
Kitabın akıcı bir üsluba sahip olmasıysa bilimsel kitapların sıkıcı olduğunu düşünenleri haksız çıkaracak türden.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız